Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona.
Decyzję ogłosił we wtorek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

- Są dwa powody. Jeden to zdrowie i życie ludzi. Troska o nie jest naszym obowiązkiem i dlatego dziś jest niemożliwe, by zrobić beatyfikację. Drugi powód: Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia jest osobą wielką i znaną i ludzie mają prawo uczestniczyć w tej uroczystości licznie, zarówno Polacy z wszystkich diecezji, jak i goście z zagranicy, co teraz nie byłoby możliwe - powiedział kardynał Nycz.

Nowy termin beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

Uroczystość, która odbędzie się w Warszawie będzie godna, ale skromna - dodał kardynał Nycz. "(Zorganizowana) ubogimi skromnymi środkami, dlatego, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że idzie czas po pandemii, kiedy będziemy wszyscy oszczędzać i to także powinien być jakiś znak i symbol, w tym jak ta beatyfikacja uroczysta i piękna będzie zrobiona, w sposób taki, żeby była znakiem czasów" - dodał kard. Nycz.

Kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że zawieszenie terminu beatyfikacji odbyło się z akceptacją Stolicy Apostolskiej. Zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący uroczystości.

Przygotowania duchowe do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia będą nadał trwały - dodał metropolita warszawski. - Bardzo proszę wszystkich, w szkołach, mediach i prasie katolickiej o to, by przybliżać osobę prymasa Wyszyńskiego - zaznaczył.

Kardynał Stefan Wyszyński miał być beatyfikowany 7 czerwca na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Decyzję ogłosił we wtorek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR).

Zobacz także

2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej 2020-05-18, godz. 07:42 Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Urodziny św. Jana Pawła II W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka. » więcej 2020-05-18, godz. 07:19 Szczecin dziękuje za życie i pontyfikat papieża Polaka Metropolita szczecińsko-kamieński będzie w poniedziałek przewodniczył mszy św. w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. » więcej 2020-05-18, godz. 07:06 Dwa tygodnie na rowerze, żeby spotkać papieża Dwa tygodnie rowerem ze Szczecina do Rzymu na spotkanie papieża. Czterech rowerzystów podjęło wyzwanie i choć nie obyło się bez przygód osiągnęli swój cel i spotkali się z Janem Pawłem II. Jeden z nich wspomina ten moment w 100… » więcej 2020-05-17, godz. 14:29 Szczecińskie msze dziękczynne za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej niedzielnej mszy św. dziękczynnej za dar pontyfikatu i życia św. Jana Pawła II. W poniedziałek przypada setna rocznica… » więcej 2020-05-17, godz. 13:22 Rozpoczęcie uroczystości setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Wadowice świętują przypadającą na poniedziałek setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. » więcej 2020-05-16, godz. 12:45 Msza dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II W poniedziałek setna rocznica urodzin papieża Polaka. Tradycyjnie, w sobotę przed kolejną rocznicą urodzin, wierni będą dziękować za pontyfikat w pierwszej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej parafii pod wezwaniem św. Jana… » więcej 2020-05-16, godz. 12:22 Szczecin zyskał sanktuarium patrona Polski [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Świątynia św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej w Szczecinie został podniesiona do rangi sanktuarium. » więcej 2020-05-16, godz. 09:07 Kościół św. Andrzeja Boboli stanie się sanktuarium Od dziś Szczecin będzie miał nowe sanktuarium. Dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego kościół św. Andrzeja Boboli przy ulicy Pocztowej został podniesiony do rangi sanktuarium. » więcej
2345678