Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Prymas Tysiąclecia jest pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Z powodu pandemii koronawirusa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, która miała odbyć się w Warszawie 7 czerwca, została zawieszona.
Decyzję ogłosił we wtorek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

- Są dwa powody. Jeden to zdrowie i życie ludzi. Troska o nie jest naszym obowiązkiem i dlatego dziś jest niemożliwe, by zrobić beatyfikację. Drugi powód: Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia jest osobą wielką i znaną i ludzie mają prawo uczestniczyć w tej uroczystości licznie, zarówno Polacy z wszystkich diecezji, jak i goście z zagranicy, co teraz nie byłoby możliwe - powiedział kardynał Nycz.

Nowy termin beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

Uroczystość, która odbędzie się w Warszawie będzie godna, ale skromna - dodał kardynał Nycz. "(Zorganizowana) ubogimi skromnymi środkami, dlatego, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że idzie czas po pandemii, kiedy będziemy wszyscy oszczędzać i to także powinien być jakiś znak i symbol, w tym jak ta beatyfikacja uroczysta i piękna będzie zrobiona, w sposób taki, żeby była znakiem czasów" - dodał kard. Nycz.

Kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że zawieszenie terminu beatyfikacji odbyło się z akceptacją Stolicy Apostolskiej. Zawieszony, ale nie rozwiązany, pozostaje Komitet przygotowujący uroczystości.

Przygotowania duchowe do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia będą nadał trwały - dodał metropolita warszawski. - Bardzo proszę wszystkich, w szkołach, mediach i prasie katolickiej o to, by przybliżać osobę prymasa Wyszyńskiego - zaznaczył.

Kardynał Stefan Wyszyński miał być beatyfikowany 7 czerwca na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Decyzję ogłosił we wtorek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR).

Zobacz także

2020-07-12, godz. 15:52 Papież zasmucony zamianą muzeum Hagia Sophia w meczet Papież powiedział, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o zamianie muzeum Hagia Sophia w meczet. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański. » więcej 2020-07-05, godz. 09:00 "Tornister Pełen Uśmiechów". Caritas wspiera uczniów Wraz z początkiem wakacji Caritas Polska rozpoczyna akcję 'Tornister Pełen Uśmiechów'. Jej celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin. Uczniowie dostaną wyprawki szkolne. » więcej 2020-07-01, godz. 14:28 Zmarł brat papieża seniora Nie żyje ksiądz Georg Ratzinger - brat papieża seniora Benedykta XVI. Duchowny zmarł w Regensburgu w wieku 96 lat. » więcej 2020-06-27, godz. 15:11 Nowi księża w Kościele nad Odrą i Bałtykiem [DUŻO ZDJĘĆ] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma ośmiu nowych kapłanów. W sobotę w szczecińskiej katedrze metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił święceń kapłańskich diakonom. » więcej 2020-06-11, godz. 15:56 33. rocznica wizyty Jana Pawła II w Szczecinie Papież Polak 33 lata temu odprawił mszę świętą na szczecińskich Jasnych Błoniach, wmurował kamień węgielny pod budowę seminarium, a potem spotkał się z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów… » więcej 2020-06-11, godz. 13:42 Niezwykły koncert z poezją Karola Wojtyły w Goleniowie Koncert z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Goleniowie. » więcej 2020-06-10, godz. 21:34 Procesje Bożego Ciała. "Apelujemy o założenie maseczek" Nie ma limitów wiernych na procesjach Bożego Ciała, ale apeluję o założenie maseczek - mówił w 'Radiu Szczecin na Wieczór' ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz i moderator Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-06-05, godz. 19:04 Męski Różaniec znów na ulicach miasta W sobotę rano ulicami Szczecina przejdzie kolejny Męski Różaniec. Pierwszy raz zorganizowano go w sierpniu ubiegłego roku. » więcej 2020-06-05, godz. 12:13 Masz zdjęcie z Janem Pawłem II? Możesz pomóc stworzyć wystawę Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do akcji fotograficznej 'Takim Go Pamiętam'. » więcej 2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej
3456789