Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2019-11-02, godz. 08:31 "Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych" Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych. » więcej 2019-11-01, godz. 23:20 Męski różaniec znów w Szczecinie Męski różaniec przejdzie w sobotę ulicami Szczecina. O godzinie 7 uczestnicy spotkają się na mszy św. w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy, a po niej wszyscy przejdą modląc się na różańcu przed pomnik św. Jana Pawła II… » więcej 2019-11-01, godz. 13:47 Papież: wszyscy jesteśmy wezwani do świętości Papież powiedział, że wszyscy wierni są wezwani do świętości. W Uroczystość Wszystkich Świętych Franciszek spotkał się z nimi na placu Św. Piotra na modlitwie Anioł Pański. » więcej 2019-11-01, godz. 10:06 Zbiórka wypominków na cmentarzach Klerycy z Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmują wypominki na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. To kartki z imionami naszych zmarłych. » więcej 2019-11-01, godz. 09:05 "Chrystus zaprasza nas do uczczenia Wszystkich Świętych Pańskich" [WIDEO] W piątek w Kościele Katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, kiedy wspomina się świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. Chociaż to radosny dzień, to w polskiej tradycji dużo w… » więcej 2019-10-31, godz. 20:42 Procesja ze świętymi po raz trzeci na ulicach Szczecina [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] Kilkaset osób przeszło w Procesji ze świętymi ulicami miasta. To już trzeci raz właśnie w ten sposób wierni Kościoła Katolickiego w Szczecinie obchodzili wigilię Wszystkich Świętych. » więcej 2019-10-31, godz. 20:31 Kamień węgielny pod budowę szkoły i kościoła na Madagaskarze Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński poświęcił w czwartek kamień węgielny pod budowę szkoły i kościoła w jednej z najuboższych części Madagaskaru. » więcej 2019-10-31, godz. 12:06 Procesja ze świętymi przejdzie ulicami Szczecina Procesja ze świętymi przejdzie w czwartek ulicami Szczecina. Tak katolicy obchodzą wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. » więcej 2019-10-24, godz. 07:19 Nowy kościół na Warszewie, nawiązania do Bazyliki św. Piotra [WIDEO, ZDJĘCIA] Pasterką zainauguruje działalność nowy kościół na szczecińskim Warszewie. Rozpoczęły się już prace wykończeniowe świątyni. » więcej 2019-10-21, godz. 14:38 Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 r. Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca przyszłego roku w Warszawie. » więcej
949596979899100