Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka "Tygodnika Powszechnego", autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat.
Józefa Maria Hennelowa z domu Golmont urodziła się 1 kwietnia 1925 w Wilnie. Dorastała w czasie II Wojny Światowej, należała do Szarych Szeregów. Z "Tygodnikiem Powszechnym" związała się w 1948 roku. Trzy lata później ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. Była też felietonistką, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Współtworzyła pismo wraz z Jerzym Turowiczem. Pisała felietony ogłaszane w cyklach: "Rubryka rodzinna", "Na co dzień i od święta", "Widziane z domu", "Votum separatum:, "Na marginesie", a także teksty publicystyczne. Współpracę z pismem zakończyła w roku 2012.

Po 2012 roku jej felietony ukazywały się na stronie internetowej Klubów Tygodnika Powszechnego, oddolnej inicjatywy sympatyków periodyku. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, zajmowała się też działalnością odczytową.

W latach 1989-93 była posłanką tak zwanego Sejmu kontraktowego z listy Komitetu Obywatelskiego i Sejmu I kadencji z Unii Demokratycznej. Zaangażowana w opiekę nad więźniami i wychowankami domów dziecka.

Józefa Hennelowa była autorką licznych publikacji, między innymi szkicu biograficznego o Juliuszu Osterwie - wspólnie z Jerzym Szaniawskim oraz książek "Kim jest dla mnie Jezus Chrystus", "Powołanie i przygoda: rodzice i wychowawcy o sobie", "Obecność" i "Nasze sprawy rodzinne" - z Markiem Skwarnickim. W 2012 roku wydała książkę "Coraz bliżej albo coraz mniej".

Działała w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, między innymi w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa i Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W 2013 roku odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymała Order Świętego Grzegorza Wielkiego, najwyższe odznaczenie nadawane osobom świeckim za zasługi dla Kościoła Katolickiego.

Była żoną profesora Jacka Witolda Hennela, fizyka jądrowego. Miała troje dzieci.

Zobacz także

2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 14:28 "Starał się przekazać walkę bez przemocy" Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki. » więcej 2020-10-18, godz. 14:59 Pierwszy krzyż w miejscu nowej parafii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] To pierwszy krzyż w miejscu, gdzie będzie świątynia. Całe pokolenia mają wyrastać na bożej drodze - powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas święcenia krzyża misyjnego i terenu na… » więcej 2020-10-18, godz. 13:08 Duszpasterstwa akademickie zapraszają. Każdy znajdzie coś dla siebie Wyjazdy integracyjne, spotkania dla zakochanych, wieczory biblijne, a przede wszystkim ludzie o podobnych wartościach na wspólnej modlitwie. » więcej 2020-10-18, godz. 09:00 Nie będzie liczenia wiernych w kościołach W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej
1234567