Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka "Tygodnika Powszechnego", autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat.
Józefa Maria Hennelowa z domu Golmont urodziła się 1 kwietnia 1925 w Wilnie. Dorastała w czasie II Wojny Światowej, należała do Szarych Szeregów. Z "Tygodnikiem Powszechnym" związała się w 1948 roku. Trzy lata później ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. Była też felietonistką, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Współtworzyła pismo wraz z Jerzym Turowiczem. Pisała felietony ogłaszane w cyklach: "Rubryka rodzinna", "Na co dzień i od święta", "Widziane z domu", "Votum separatum:, "Na marginesie", a także teksty publicystyczne. Współpracę z pismem zakończyła w roku 2012.

Po 2012 roku jej felietony ukazywały się na stronie internetowej Klubów Tygodnika Powszechnego, oddolnej inicjatywy sympatyków periodyku. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, zajmowała się też działalnością odczytową.

W latach 1989-93 była posłanką tak zwanego Sejmu kontraktowego z listy Komitetu Obywatelskiego i Sejmu I kadencji z Unii Demokratycznej. Zaangażowana w opiekę nad więźniami i wychowankami domów dziecka.

Józefa Hennelowa była autorką licznych publikacji, między innymi szkicu biograficznego o Juliuszu Osterwie - wspólnie z Jerzym Szaniawskim oraz książek "Kim jest dla mnie Jezus Chrystus", "Powołanie i przygoda: rodzice i wychowawcy o sobie", "Obecność" i "Nasze sprawy rodzinne" - z Markiem Skwarnickim. W 2012 roku wydała książkę "Coraz bliżej albo coraz mniej".

Działała w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, między innymi w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa i Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W 2013 roku odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymała Order Świętego Grzegorza Wielkiego, najwyższe odznaczenie nadawane osobom świeckim za zasługi dla Kościoła Katolickiego.

Była żoną profesora Jacka Witolda Hennela, fizyka jądrowego. Miała troje dzieci.

Zobacz także

2020-10-17, godz. 21:03 Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. » więcej 2020-10-17, godz. 08:40 Dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy Dyspensy dla wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej udzielił ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Powodem są epidemia i nowe obostrzenia. » więcej 2020-10-11, godz. 17:55 Po wielu latach zakończył się remont wieży kościoła w Piasecznie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wielu uważa, że to jedna z najładniejszych świątyń regionu. Zakończył się ostatni etap remontu wieży czternastowiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Piasecznie, niedaleko Trzcińska-Zdroju. Teraz czas… » więcej 2020-10-11, godz. 17:00 Koncert Grünebergowski w hołdzie dla Jana Pawła II W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbędzie się w niedzielę 'Koncert Grünebergowski'. » więcej 2020-10-11, godz. 16:13 Inauguracja roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Mszy św. będzie przewodniczył biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-10-11, godz. 08:07 Dzień Papieski. Młodzi, zdolni kwestują na swoją edukację. Zapraszają do miasteczka [DUŻO ZDJĘĆ] W niedzielę obchodzimy 20. Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Totus Tuus” - „Cały Twój”. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą kwestować na ulicach Szczecina m.in. na Jasnych Błoniach, ale też w okolicach… » więcej 2020-10-10, godz. 09:25 Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Bazylice św. Jana Chrzciciela Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. w 2. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w S… » więcej 2020-10-07, godz. 18:50 Z różańcem na granicy w intencji Polski i o ustanie pandemii [WIDEO, ZDJĘCIA] Na przejściu granicznym z Niemcami w Rosówku, zebrała się w środę grupa uczestników akcji 'Różaniec do Granic'. » więcej 2020-10-07, godz. 16:09 "Największe dzieło Prymasa powstało w czasie internowania" [ZDJĘCIA] Jest uznawany za jednego z największych Polaków XX wieku - 'Kardynał Stefan Wyszyński - wielka postać polskiego Kościoła' to tytuł konferencji, która właśnie rozpoczyna się w Szczecinie. » więcej 2020-10-07, godz. 09:27 Różaniec do granic w 30 zachodniopomorskich parafiach 30 parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej włączy się w akcję 'Różaniec do granic', która w środę odbędzie się na granicach morskich i lądowych. » więcej
2345678