Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz Kubik
W Krakowie zmarła zmarła Józefa Hennelowa, wieloletnia felietonistka "Tygodnika Powszechnego", autorka książek i posłanka na Sejm. Miała 95 lat.
Józefa Maria Hennelowa z domu Golmont urodziła się 1 kwietnia 1925 w Wilnie. Dorastała w czasie II Wojny Światowej, należała do Szarych Szeregów. Z "Tygodnikiem Powszechnym" związała się w 1948 roku. Trzy lata później ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. Była też felietonistką, sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Współtworzyła pismo wraz z Jerzym Turowiczem. Pisała felietony ogłaszane w cyklach: "Rubryka rodzinna", "Na co dzień i od święta", "Widziane z domu", "Votum separatum:, "Na marginesie", a także teksty publicystyczne. Współpracę z pismem zakończyła w roku 2012.

Po 2012 roku jej felietony ukazywały się na stronie internetowej Klubów Tygodnika Powszechnego, oddolnej inicjatywy sympatyków periodyku. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, zajmowała się też działalnością odczytową.

W latach 1989-93 była posłanką tak zwanego Sejmu kontraktowego z listy Komitetu Obywatelskiego i Sejmu I kadencji z Unii Demokratycznej. Zaangażowana w opiekę nad więźniami i wychowankami domów dziecka.

Józefa Hennelowa była autorką licznych publikacji, między innymi szkicu biograficznego o Juliuszu Osterwie - wspólnie z Jerzym Szaniawskim oraz książek "Kim jest dla mnie Jezus Chrystus", "Powołanie i przygoda: rodzice i wychowawcy o sobie", "Obecność" i "Nasze sprawy rodzinne" - z Markiem Skwarnickim. W 2012 roku wydała książkę "Coraz bliżej albo coraz mniej".

Działała w wielu organizacjach i stowarzyszeniach, między innymi w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie, Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa i Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W 2013 roku odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymała Order Świętego Grzegorza Wielkiego, najwyższe odznaczenie nadawane osobom świeckim za zasługi dla Kościoła Katolickiego.

Była żoną profesora Jacka Witolda Hennela, fizyka jądrowego. Miała troje dzieci.

Zobacz także

2020-11-18, godz. 07:13 "Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA] Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo… » więcej 2020-11-15, godz. 07:11 Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu 'Minęła 20' w TVP Info. » więcej 2020-11-11, godz. 20:43 "Służba wobec ojczyzny to nakaz serca" Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej
45678910