Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Święto ma charakter dziękczynny za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego. W przekonaniu wiernych jest ona obrończynią najwyższych wartości - wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego.

Na Jasnej Górze o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta odpustowa, pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski.

Święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Piusa X. Jest obchodzone z inicjatywy kapucyna i teologa, błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski.

W środę mija także 64. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście wygłoszonych w 1956 roku w Częstochowie. Tekst przyrzeczenia napisał w Komańczy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński podczas internowania przez komunistyczne władze. W czasie uroczystości na Jasnej Górze o osobie uwięzionego prymasa przypominał pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Częstochowa, gdzie od 1384 roku znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też "Czarną Madonną" ze względu na ciemną karnację Maryi i Dzieciątka, ma dla Polaków szczególne znaczenie. Jasna Góra szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w kraju. Odwiedzali ją królowie, między innymi Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory czy Jan III Sobieski.

Od XV stulecia datuje się powszechny w naszym kraju kult Maryi jako Królowej Polski. Wstawiennictwu Matki Częstochowskiej przypisywano zwycięstwo nad Szwedami i cudowną obronę Jasnej Góry w XVII wieku, a także wygraną nad bolszewikami Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Od 20-lecia międzywojennego, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w polskim tekście litanii loretańskiej znajduje się dodatkowe wezwanie - "Królowo Polski".

Co roku sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów. Liczącej kilkaset lat tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę nie przerwał nawet okres zaborów, a w czasach komunizmu była ona wyrazem manifestacji religijno-patriotycznej.

Do Czarnej Madonny przybywali też papieże - sześciokrotnie podczas pontyfikatu Jan Paweł II, Benedykt VI - w 2006 oraz Franciszek w 2016 roku.

Zobacz także

2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej 2020-10-19, godz. 14:28 "Starał się przekazać walkę bez przemocy" Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki. » więcej 2020-10-18, godz. 14:59 Pierwszy krzyż w miejscu nowej parafii [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] To pierwszy krzyż w miejscu, gdzie będzie świątynia. Całe pokolenia mają wyrastać na bożej drodze - powiedział ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, podczas święcenia krzyża misyjnego i terenu na… » więcej 2020-10-18, godz. 13:08 Duszpasterstwa akademickie zapraszają. Każdy znajdzie coś dla siebie Wyjazdy integracyjne, spotkania dla zakochanych, wieczory biblijne, a przede wszystkim ludzie o podobnych wartościach na wspólnej modlitwie. » więcej 2020-10-18, godz. 09:00 Nie będzie liczenia wiernych w kościołach W tym roku nie odbędzie się tradycyjne liczenie wiernych w kościołach. Powód to epidemia koronawirusa. » więcej
1234567