Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Jasna Góra. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
26 sierpnia katolicy w Polsce obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Święto ma charakter dziękczynny za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego. W przekonaniu wiernych jest ona obrończynią najwyższych wartości - wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego.

Na Jasnej Górze o godzinie 11 zostanie odprawiona msza święta odpustowa, pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział polscy biskupi, którzy następnego dnia rozpoczną 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski.

Święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej zostało ustanowione w 1904 roku przez papieża Piusa X. Jest obchodzone z inicjatywy kapucyna i teologa, błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski.

W środę mija także 64. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, uroczyście wygłoszonych w 1956 roku w Częstochowie. Tekst przyrzeczenia napisał w Komańczy prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński podczas internowania przez komunistyczne władze. W czasie uroczystości na Jasnej Górze o osobie uwięzionego prymasa przypominał pusty fotel, na którym leżała wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Częstochowa, gdzie od 1384 roku znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też "Czarną Madonną" ze względu na ciemną karnację Maryi i Dzieciątka, ma dla Polaków szczególne znaczenie. Jasna Góra szybko stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w kraju. Odwiedzali ją królowie, między innymi Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory czy Jan III Sobieski.

Od XV stulecia datuje się powszechny w naszym kraju kult Maryi jako Królowej Polski. Wstawiennictwu Matki Częstochowskiej przypisywano zwycięstwo nad Szwedami i cudowną obronę Jasnej Góry w XVII wieku, a także wygraną nad bolszewikami Bitwę Warszawską w sierpniu 1920 roku. Od 20-lecia międzywojennego, za zgodą Stolicy Apostolskiej, w polskim tekście litanii loretańskiej znajduje się dodatkowe wezwanie - "Królowo Polski".

Co roku sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza ponad 4 miliony pielgrzymów. Liczącej kilkaset lat tradycji pielgrzymowania na Jasną Górę nie przerwał nawet okres zaborów, a w czasach komunizmu była ona wyrazem manifestacji religijno-patriotycznej.

Do Czarnej Madonny przybywali też papieże - sześciokrotnie podczas pontyfikatu Jan Paweł II, Benedykt VI - w 2006 oraz Franciszek w 2016 roku.

Zobacz także

2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja 'Różaniec do granic nieba'. Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej 2020-11-01, godz. 09:36 "Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii" Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja 'Różaniec do granic nieba'. Jak informują organizatorzy, 'poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy… » więcej 2020-11-01, godz. 08:00 Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni. » więcej 2020-10-31, godz. 21:36 Procesja z relikwiami świętych przeszła przez Szczecin [ZDJĘCIA] Katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada. » więcej
45678910