Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
W Watykanie zaprezentowano trzecią encyklikę Franciszka „Fratelli tutti" (Wszyscy braćmi). Dokument, którego tytuł nawiązuje do „Napomnień" św. Franciszka, papież podpisał w sobotę w Asyżu przy grobie świętego.
Encyklika poświęcona braterstwu i przyjaźni społecznej jest również papieską refleksją nad pandemią koronawirusa. Jeden z najbardziej zaufanych współpracowników papieża, jezuita ks. Antonio Spadaro komentując encyklikę przywołał słowa Franciszka o tym, że obecnie trwa III wojna światowa w odcinkach, która dzieli i niszczy świat.

- Wielkim przesłaniem papieża Franciszka jest to, żeby podzielony świat łączyła nie tylko globalizacja, która ma swoje złe strony, ale także powszechne braterstwo wierzących i niewierzących. Dokument składa się z ośmiu rozdziałów. Papież apeluje o okazanie serca migrantom, sprawiedliwy podział dóbr i respektowanie praw człowieka, w tym swobód religijnych. Piętnuje wojny i stosowanie kary śmierci.

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin zauważył, że wojny i konflikty niszczą ludzkie życie, środowisko i nadzieję. Stąd papież w encyklice apeluje o prymat reguł i dialogu nad siłą. Odnosząc się do sposobu prowadzenia polityki Franciszek napiętnował odradzanie się agresywnych nacjonalizmów, jątrzenie i podsycanie podziałów.

Dykateria do Spraw Komunikacji Stolicy Apostolskiej w omówieniu podkreśla, że bardzo
dużo uwagi papież poświęca problemowi migracji. Franciszek napisał, że z jednej strony należy zrobić wszystko, by ludzie mogli z godnością żyć we własnych krajach. Z drugiej jednak należy szanować prawo migrantów do poszukiwania lepszego życia gdzie indziej. Papież powtórzył, że zamiast inwestować w produkcję broni, należy stworzyć fundusz do walki z głodem.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).
Relacja Piotra Kowalczuka [IAR]

Zobacz także

2020-10-30, godz. 09:41 Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie" Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej… » więcej 2020-10-29, godz. 07:15 Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. » więcej 2020-10-26, godz. 09:01 Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością. » więcej 2020-10-25, godz. 11:44 Wizyta na grobach bliskich i odpust zupełny - przez cały listopad Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich… » więcej 2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej 2020-10-19, godz. 20:33 Zmarł ks. Tadeusz Giedrys. Był chory na Covid-19 Nie żyje ksiądz Tadeusz Giedrys, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie w powiecie gryfińskim. Jak informuje portal igryfino.pl, był zakażony koronawirusem i zmarł w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej
1234567