Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
W Watykanie zaprezentowano trzecią encyklikę Franciszka „Fratelli tutti" (Wszyscy braćmi). Dokument, którego tytuł nawiązuje do „Napomnień" św. Franciszka, papież podpisał w sobotę w Asyżu przy grobie świętego.
Encyklika poświęcona braterstwu i przyjaźni społecznej jest również papieską refleksją nad pandemią koronawirusa. Jeden z najbardziej zaufanych współpracowników papieża, jezuita ks. Antonio Spadaro komentując encyklikę przywołał słowa Franciszka o tym, że obecnie trwa III wojna światowa w odcinkach, która dzieli i niszczy świat.

- Wielkim przesłaniem papieża Franciszka jest to, żeby podzielony świat łączyła nie tylko globalizacja, która ma swoje złe strony, ale także powszechne braterstwo wierzących i niewierzących. Dokument składa się z ośmiu rozdziałów. Papież apeluje o okazanie serca migrantom, sprawiedliwy podział dóbr i respektowanie praw człowieka, w tym swobód religijnych. Piętnuje wojny i stosowanie kary śmierci.

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin zauważył, że wojny i konflikty niszczą ludzkie życie, środowisko i nadzieję. Stąd papież w encyklice apeluje o prymat reguł i dialogu nad siłą. Odnosząc się do sposobu prowadzenia polityki Franciszek napiętnował odradzanie się agresywnych nacjonalizmów, jątrzenie i podsycanie podziałów.

Dykateria do Spraw Komunikacji Stolicy Apostolskiej w omówieniu podkreśla, że bardzo
dużo uwagi papież poświęca problemowi migracji. Franciszek napisał, że z jednej strony należy zrobić wszystko, by ludzie mogli z godnością żyć we własnych krajach. Z drugiej jednak należy szanować prawo migrantów do poszukiwania lepszego życia gdzie indziej. Papież powtórzył, że zamiast inwestować w produkcję broni, należy stworzyć fundusz do walki z głodem.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).
Relacja Piotra Kowalczuka [IAR]

Zobacz także

2020-12-18, godz. 17:53 Rzecznik Praw Dziecka uhonorował Fundację Małych Stópek Fundacja Małych Stópek została wyróżniona za zasługi dla ochrony praw dziecka. Honorową Odznakę wręczył w piątek w Szczecinie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. » więcej 2020-12-18, godz. 17:19 Rekolekcje w Radiu Szczecin Radio Szczecin zaprasza w piątek na drugi dzień rekolekcji adwentowych. Początek naszej transmisji po Wiadomościach o godzinie 19. » więcej 2020-12-17, godz. 21:13 Ruszyły rekolekcje. Także na naszej antenie W Radiu Szczecin rozpoczęły się rekolekcje adwentowe. Transmitowaliśmy mszę św. z parafii w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika na Bukowym, ale organizowane przez nowo powstającą parafię pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki… » więcej 2020-12-13, godz. 20:07 Każdy może pomóc potrzebującym na święta Torba Miłosierdzia to świąteczna akcja Caritas, w której każdy może pomóc najbardziej potrzebującym na święta. » więcej 2020-12-13, godz. 16:08 Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Abp Dzięga odprawił mszę św. w katedrze [WIDEO, ZDJĘCIA] W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, i Dnia Ofiar Stanu Wojennego , metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawił mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. » więcej 2020-12-13, godz. 09:03 Msza w intencji wieloletniej dyrygentki szczecińskich "Serduszek" Była jedną z najważniejszych osobowości świata muzycznego w Szczecinie. Wieloletnia dyrygentka szczecińskich 'Serduszek', Elżbieta Berczyńska-Kus zmarła w listopadzie, a w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa… » więcej 2020-12-13, godz. 08:09 Niedziela Gaudete, czyli "radujcie się, Pan jest blisko" Dziś w Kościele Rzymskokatolickim Niedziela Gaudete, czyli niedziela radości. Przypada zawsze w trzecią niedzielę Adwentu. » więcej 2020-12-02, godz. 22:20 Kolęda w Kościele nad Odrą i Bałtykiem przełożona Kolęda w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej została przełożona na inny termin - postanowił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. » więcej 2020-11-29, godz. 19:51 Internetowy pomysł na Adwent szczecińskiego księdza Zamiast czekoladek, zadania duchowe, modlitwa i piosenka religijna. Ksiądz Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry stworzył internetowy kalendarz adwentowy dla młodzieży i dorosłych. » więcej 2020-11-29, godz. 18:53 "Garść fasoli na Święta i słodki upominek" 'Garść fasoli na Święta i słodki upominek' to nowa akcja przygotowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Szczecinie. Organizatorzy chcą przygotować świąteczny podarunek dla dzieci i ich rodzin z Kipsing w Kenii i z Misokitsy na Ma… » więcej
2345678