Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-niemieckiego.
List biskupów został wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był on pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.

Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich jeden z autorów prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński oraz biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i głównym autorem tekstu dokumentu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

List zawierał zaproszenie do udziału w gnieźnieńskich obchodach Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. W dokumencie duchowni przypomnieli o krzywdach, wyrządzonych Polakom przez nazistów w okresie II wojny światowej. Zwrócili też uwagę, że w wyniku wojny ucierpieli również Niemcy. W liście znajdowały się słowa przebaczenia i prośba o podobny gest wobec nas. Jeszcze przed powrotem biskupów z Rzymu do Polski, 5 grudnia 1965 roku duchowni niemieccy odpowiedzieli: "z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie".

Pojednawcza treść listu była sprzeczna z propagandą komunistycznego państwa, podkreślającą zagrożenie, jakim dla Polski miały być Niemcy Zachodnie. Inicjatywa duchownych spotkała się ze zdecydowaną krytyką władz. Określiły one list jako "zdradę narodową" i organizowały propagandowe wiece, na których potępiano biskupów. Słowa wyjęte z kontekstu stały się dla I sekretarza PZPR Władysława Gomułki i jego ekipy pretekstem do rozpoczęcia ostrej kampanii przeciwko Episkopatowi i prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Uroczystości kościelne Millenium Chrztu były wielokrotnie zakłócane przez władze PRL, które obchodom religijnym przeciwstawiły program obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Organizowano konkurencyjne imprezy pod hasłami "Nie przebaczamy" i "Precz ze zdrajcami ojczyzny". Władze cofnęły zgodę na wyjazd kardynała Wyszyńskiego do Watykanu, w 1966 roku rozpędzono procesję Bożego Ciała w Warszawie, a także wielokrotnie przerywano peregrynacje kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po kraju.

Orędzie początkowo zostało przyjęte przez społeczeństwo polskie z niezrozumieniem i raczej krytycznie, potem jednak wobec zmasowanej kampanii władz, ludzie stanęli w obronie Kościoła. Kiedy 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze prymas Stefan Wyszyński zapytał zgromadzonych, czy przebaczają, wielotysięczny tłum odpowiedział: "Przebaczamy!".

Ponad pół wieku od tamtych wydarzeń, w 2019 roku, w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie zespół historyków z wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odnalazł rękopis listu biskupów polskich do niemieckich. Arcybiskup Kominek napisał go w klasztorze elżbietanek w Fiuggi, i prawdopodobnie, z obawy, że po powrocie do kraju dokument może być mu odebrany, zostawił go w Rzymie. Z kolei, w 2009 roku polscy badacze odnaleźli oryginał maszynopisu listu, który jest zdeponowany w archiwum katedry w Kolonii w Niemczech.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na 'Weekend powołaniowy' do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem' (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej 2024-03-03, godz. 17:44 Wielkanocna Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Trwa zbiórka Trwają przygotowania do kolejnej edycji Wielkanocnej Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. » więcej 2024-03-03, godz. 16:40 Biskup Zieliński: Staję do posługi, aby poznać i uczyć się tego, co tę archidiecezjalną wspólnotę stanowi Biskup Zbigniew Zieliński odprawił pierwszą mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Decyzją papieża Franciszka, został on administratorem apostolskim archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po tym, jak rezygnację złożył… » więcej 2024-03-03, godz. 15:43 Była sąsiadką papieża, o historiach z Watykanu opowiedziała w Szczecinie Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie, która ma watykański paszport i 16 lat mieszkała niemal okno w okno z papieżem. Wieloletnia korespondentka telewizyjna w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi w sobotę i niedzielę promowała w… » więcej 2024-03-03, godz. 14:07 "Powołany 2" już w kinach W piątek odbyła się w kinach premiera filmu pt. 'Powołany 2'. Jak przyznaje reżyser, po pierwszej części tysiące ludzi dało świadectwo swojej wiary. Na YouTubie pierwsza część ma prawie 4 miliony wyświetleń. Jej pomysłodawcą… » więcej 2024-02-28, godz. 18:48 Biskup Zieliński administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mam nadzieję, że czas mojej obecności będzie także okazją do wytężonej modlitwy o dobry wybór następnego rządcy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej - powiedział dziś biskup Zbigniew Zieliński, który decyzją papieża Franciszka… » więcej 2024-02-24, godz. 12:08 Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi Arcybiskup Andrzej Dzięga przechodzi na emeryturę. Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. To komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który został opublikowany… » więcej
1234567