Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Narodzenia Pańskiego, w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek. źródło: https://pixabay.com/pl/1188206/paulkjm66/(CC0 domena publiczna)
Bazylika Narodzenia Pańskiego, w miejscu gwiazdy miał znajdować się żłóbek. źródło: https://pixabay.com/pl/1188206/paulkjm66/(CC0 domena publiczna)
Dziś przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia.
W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach.

W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także wśród osób niewierzących.

Tradycyjnie, 25 grudnia w południe, papież Franciszek wygłosi orędzie bożonarodzeniowe i udzieli uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "miastu i światu". Z uwagi na pandemię zrobi to - nie jak wcześniej - z loggi Bazyliki Watykańskiej na placu św. Piotra, lecz z Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim.

Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.

Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry.

Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.

W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.

W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.

Zobacz także

2021-03-21, godz. 10:27 Ekstremalna Droga Krzyżowa już za kilka dni Modlitwa i wyjście ze swojej strefy komfortu to cel uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która wyruszy w najbliższy piątek. » więcej 2021-03-19, godz. 14:52 Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa Dziś w Kościele Katolickim uroczystość św. Józefa. W 1870 roku papież Pius IX ogłosił świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. » więcej 2021-03-08, godz. 21:56 Goście RSnW: przyjazd papieża do Iraku jest wielkim wydarzeniem Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości 'Radia Szczecin na Wieczór'. » więcej 2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej
2345678