Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE
MIGAWKA-Program z 05.12.21
W tym programie relacja z tego, co działo się na spotkaniu autorskim poświęconym niezwykłej monografii o CAF. Centralna Agencja Fotograficzna była oczami Polski przez cały okres komunizmu. Zdjęcia fotoreporterów CAF-u oglądał w gazetach cały kraj. Naukową monografię, także doktorat, napisał historyk Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Miedziński, wydał Instytut - a spotkanie z autorem oraz wieloletnim reporterem CAF-u Jerzym Undro poprowadziła dziennikarka PAP Elżbieta Bielecka. Przygotujcie się na bardzo ciekawą opowieść o czasach minionych.
MIGAWKA-Program z 28.11.21
Łódzki Fotofestiwal to uznana impreza, obchodząca w tym roku swoje 20-to lecie. Co ważne - stąd zresztą inspiracja, aby o nadchodzącej edycji mówić w Migawce właśnie teraz - organizatorzy ogłaszają Open Call, zapraszają chętnych z całej Polski (także Was), aby pokazać swoje prace. Najlepsze fotograficzne historie staną się wystawą na Fotofestiwalu 2022. Czasu zostało niewiele, bo do 20 grudnia 2021. Szczegóły znajdziecie na stronie Fotofestiwalu. Zarówno o tym, o imprezie, na której pojawiali się już twórcy ze Szczecina, o planach na najbliższą edycję, rozmawiamy z Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwal Collective.
MIGAWKA-Program z 21.11.21
W pierwszej części tej audycji krótka wizyta w kawiarni "Między wierszami" na Jasnych Błoniach. Tam można obejrzeć zdjęcia z cyklu "Miasto. Rzeka. Żagle" - pod artystycznym pseudonimem Jan Q.O. Holender kryje się szczeciński fotografik Grzegorz Czarnecki. Z którym rozmawiamy w programie. Później w studiu gościmy Jacka Fijałkowskiego. Rozmawiamy o jego właśnie wydanym albumie fotograficznym zatytułowanym "Skrawki". To zarówno zdjęcia teatralne - a przede wszystkim, twórcze poszukiwania autora, skupionego na twórczym wykorzystaniu medium, jakim jest fotografia.
MIGAWKA-Program z 14.11.21
W pierwszej części tej audycji krótka relacja z rozpoczęcia naszego ubiegłotygodniowego spotkania w Dolinie Siedmiu Młynów. Byli członkowie Fotoklubu Zamek, nie zabrakło słuchaczy Migawki - bardzo dziękujemy! Jeszcze nie wiemy, czy to był ostatni Plener Migawki w tym roku, czy uda się jeszcze zorganizować jedno spotkanie. W międzyczasie oglądajcie więc zdjęcia po 138. Plenerze. Oczywiście w tym akapicie wybrane kadry, ale niezmiennie polecamy całą ekspozycję, którą znajdziecie poniżej na naszej stronie.
MIGAWKA-Program z 07.11.21
W tej Migawce rozmawiamy o warsztacie fotograficznym. Ale tym razem nie o robieniu zdjęć aparatem cyfrowym - a analogowym. Tomasz Seidler ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, jak opowiada, z prawdziwą ciemnią do czynienia ma od lat. I zachęca, aby spróbować swoich sił. Bo tylko w ten sposób możecie poczuć magię robienia zdjęć na filmie. Tego nie da się wytłumaczyć, to trzeba poczuć. Dostęp do materiałów wciąż jest, a jak przekonuje nasz gość, tradycyjny sposób robienia zdjęć jest coraz chętniej wybierany przez spragnionych klasyki fotoamatorów.
MIGAWKA-Program z 31.10.21
W pierwszej części tej audycji - zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia - wracamy do wydarzeń czwartku, 21 października. Byliśmy na dwóch wernisażach i w tej Migawce opowiadamy o wystawie szczecińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików, w ich galerii na wydziale elektrycznym ZUT-u. To zdjęcia Romana Kaszyńskiego, ekspozycję nazwano "Wspomnienia". Opowiada o niej przyjaciel twórcy, szczeciński fotoreporter Jerzy Undro. A w drugiej części programu spotykamy się z Grzegorzem Mikołajczykiem z Fotoklubu Zamek. I właśnie z Fotoklubem oraz Grzegorzem zapraszamy na przyszłotygodniowy, jesienny spacer "Doliną Siedmiu Młynów". Spotkamy się tu. Szczegóły poniżej, w dziale Aktualności Migawki i oczywiście w tej audycji.
MIGAWKA-Program z 24.10.21
W pierwszej części audycji relacjonujemy, co wydarzyło się w czasie premiery albumu "Wodny Szczecin". To kolejna publikacja sygnowana przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Wernisaż odbył się w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni. Tak się też złożyło, że nałożyły się dwa wernisaże i już możemy zapowiedzieć, że w audycji za tydzień posłuchacie relacji z wystawy, którą otworzył szczeciński oddział ZPAF. W drugiej części tej Migawki zapraszamy do krótkiego omówienia fotografii, które zrobiliście na 137. Plenerze Fotograficznym "Malujemy światłem Migawkę". Zabawa była naprawdę dobra. Poniżej kilka wybranych kadrów, a niezmiennie polecamy całą Galerię.
MIGAWKA-Program z 17.10.21
Działo się... Po pierwsze, pan redaktor się spóźnił, czy raczej tak się kończy zmienianie godziny na ostatnią chwilę... Ale ostatecznie się udało. Dzięki energii Cezarego Dubiela i wsparciu Andrzeja Czapiewskiego z Fotograficznej Grupy Twórczej "Kontur" udało się "malować światłem". Dosłownie: aparaty na statywach, długie czasy naświetlania - i światła, odbicia, w kadrach rejestrowane. To relacja z tego, co działo się w sobotę 16 października. Wiele spontanicznych reakcji, a przede wszystkim uśmiech i dobra zabawa. Okazało się, że wcale to "malowanie światłem" nie takie straszne, jakby się mogło wydawać.
MIGAWKA-Program z 10.10.21
Tym razem postanowiliśmy w Migawce zorganizować spotkanie, aby poćwiczyć fotograficzny warsztat. Bo technika "malowania światłem" jest znana - i przez naszego gościa, szczecińskiego fotografika Cezarego Dubiela, często praktykowana. Wieczorna pora, aparat na statywie, długie czasy naświetlania - i my, malujący światłami wzory utrwalane przez matrycę aparatu. Opowiadamy o tym w Migawce i - jak się okazuje - wcale nie musi to być tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Poniżej widzicie kilka prac "namalowanych światłem" w czasie warsztatów prowadzonych w Świnoujściu przez Fotograficzną Grupę Twórczą "Kontur". I zapraszamy w sobotę 16 października na godzinę 19, przyjdźcie na szczecińskie Wały Chrobrego.
MIGAWKA-Program z 03.10.21
W poszukiwaniu pomysłów i inspiracji do organizacji kolejnego jesiennego spotkania w ramach Plenerów Migawki zagłębiliśmy się w archiwum audycji. Przez 13 lat istnienia programu praktycznie co roku próbowaliśmy swoich sił w brązowo, żółto, czerwonych barwach. Jesień na fotografiach potrafi wyglądać pięknie. Pomyślcie też, gdzie moglibyśmy pójść - może pojechać? - w tym roku. Sprzyjająca aura do takich kadrów tuż tuż - a w tym programie zapraszamy na sentymentalną podróż przez lata wydawania Migawki, przypomnijcie sobie, jak to u nas na Plenerach Migawki bywało.