Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Hubert Kaczmarek
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej. Fot. Hubert Kaczmarek
Początki „Serduszek” związane są z 1989 rokiem, kiedy do Świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie przybył ksiądz Stanisław Gładysz, który zorganizował dla dzieci spotkania z piosenką. Było wesoło i nic nie zapowiadało kariery zespołu, ale już wkrótce do współpracy została zaproszona Renata Wołyńska, która zajęła się muzycznym prowadzeniem grupy. W 1995 roku zastąpiła Ją na krótko Alicja Delecka-Bury, a ostatecznym opiekunem muzycznym i dyrygentem została Elżbieta Berczyńska-Kus.

Od 15-lat Zespół Dziecięco-Młodzieżowy „Serduszka” prowadzi Aleksandra Kołecka. Pod Jej ręką i poprzednich dyrygentek zespół zyskał wielu sympatyków i zainteresowanie wśród najmłodszych. Liczne konkursy i koncerty pozwoliły wielu dzieciom i młodzieży dzielić się swoimi talentami zarówno w Szczecinie, jak i w całej Polsce, a także zagranicą.

„Serduszka” śpiewały m.in. w szkołach, kościołach, operach, salach filharmonicznych z towarzyszeniem orkiestr dętych i symfonicznych, jak i w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Na przestrzeni 35-lat grupa nagrała 19 płyt. Szczególne miejsce zajmuje album pt. „Naszej Matce Polsce”, zrealizowany z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, który zyskał uznanie samego Prezydenta RP, bowiem znajduje się w zbiorach Pałacu Prezydenckiego.

W niedzielę, 29 września roku o godzinie 15 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie rozpoczną się obchody 35-lecia istnienia „Serduszek”. Na temat jubileuszu mówią: Aleksandra Kołecka – dyrygentka i ksiądz Paweł Halugas SChr oraz młodziutkie chórzystki: Wiktoria Kenig (alt), Zuzanna Kunt (sopran) i Maja Wojtaszczyk (alt).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyrygentką Aleksandrą Kołecką, księdzem Pawłem Halugasem SChr i chórzystkami „Serduszek”
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
"Polita" Sylwia Różycka i Michał Janicki. Fot. Włodzimierz Piątek.
Premiera "Polity" musicalu ze scenografią w 3D w reżyserii Janusz Józefowicza odbyła się wczoraj wieczorem (14.09.2024) na scenie Teatru Polskiego w Szczecinie.

To ponad dwugodzinna opowieść o jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri, z muzyką Janusza Stokłosy, kostiumami Katarzyny Banuchy. W miniony czwartek (12.09.2024) przed pierwszym pokazem z publicznością, a po środowej próbie generalnej odwiedziliśmy Teatr Polski i udało mi się porozmawiać z aktorami odtwórcami głównych ról Pola Negri i Ernstem Lubitschem.

Ale po premierowym sobotnim pokazie porozmawiała z Radiem Szczecin Janusz Józefowicz.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus i rozmowy z Sylwią Różycką i Michałem Janickim. a i Michał Janicki
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z reżyserem Januszem Józefowiczem.
Senior Movie.
Senior Movie.
Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Festiwal skierowany jest głównie do twórców filmowych w wieku powyżej 60 roku życia, rekrutujących się z kina niezależnego oraz do twórców w każdym wieku poruszających w swoich filmach szeroko pojętą tematykę senioralną i międzypokoleniową. Na Festiwal składa się Konkurs Główny, Konkurs Senior Topic oraz wydarzenia towarzyszące w postaci dyskusji, wykładów dotyczących sztuki filmowej, prezentacje profesjonalnych wartościowych produkcji filmowych, spotkania z zaproszonymi gośćmi ze świata filmowego, koncerty, wystawy itp.

Festiwal filmowy Senior Movie stwarza płaszczyznę do prezentacji filmowej twórczości seniorów. Daje im szansę na docenienie ich zmagań twórczych przez innych twórców, przez publiczność, przez ich bliskich. Festiwal w takiej formule- tzn. dla twórców 60 plus – może byc pierwszym miejscem do prezentacji ich twórczości, może ułatwić i ośmielić startowanie w innych festiwalach, pobudzać do dalszego tworzenia i stawania w konkurencji z innymi twórcami filmowymi, z innych grup wiekowych i być może na innym poziomie profesjonalizmu. Dzięki temu, możemy być świadkami narodzin wielu znakomitych talentów filmowych.

Festiwal to okazja do spotkania się, integracji wielu środowisk: seniorów twórców filmowych, widzów w różnym wieku, środowiska artystycznego amatorów i profesjonalistów. Wymiana myśli, opinii, możliwość edukacji, to czynniki ważne dla integracji wszystkich środowisk.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Anna Wiśniewską i Krzysztofem Kuźnickim.
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Michał Gierke i jego nowa ksiązka. Fot. Małgorzata Frymus
Średniowieczną franczyzą można nazwać lokacje miast na prawie magdeburskim. Władca miał ziemię, którą "sprzedawał" grupie ludzi , a ci według pewnego schematu - dość demokratycznego budowali miasto. Michał Gierke z Książnicy Pomorskiej zbadał ten temat i wydał książkę "Geneza i rozwój miast Nowej Marchii do połowy XIV w."

Książka jest doktoratem badacza.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 1
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Michałem Gierke cz 2
Michał Buszewicz dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od 1 stycznia 2025 i Jakub Skrzywanek dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego do 31 sierpnia2024 r. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Buszewicz dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego od 1 stycznia 2025 i Jakub Skrzywanek dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego do 31 sierpnia2024 r. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Buszewicz dramaturg i reżyser teatralny będzie nowym dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. To już od stycznia przyszłego roku.

Do końca sierpnia tę funkcję pełnił Jakub Skrzywanek, który od 1 września przeniósł się do Krakowa, gdzie objął stanowisko dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru. Jakub Skrzywanek obiecał do końca roku kalendarzowego wspierać Współczesny.

W najbliższym sezonie Teatr zrealizuje 7 premier. Będzie można zobaczyć mikro musical w Teatrze Małym "Nie twoja kolej, kochanie", potem na Dużej Scenie dwa spektakle: "Frankensteina" oraz "Na rauszu"
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z dyrektorami Teatru Współczesnego.
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny