Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Relacje teatralne
fot. [Prestiż Magazyn Szczeciński]
fot. [Prestiż Magazyn Szczeciński]
Dawno, dawno temu albo dziś rano, za trzydziestoma czterema górami, dziewięcioma lasami, siedmioma polderami przeciwpowodziowymi i dwunastoma bezkolizyjnymi węzłami drogowymi, a dokładnie tuż obok, za rogiem było sobie Królestwo Fumisterii. Państwo to było wielkie, piękne, dumne, podupadłe, brzydkie i malejące. Rządził nim wybitny, odważny, przeciętny, nijaki i tchórzliwy Bérenger I. Nie nagle, bo pod koniec spektaklu, za jakieś dwie godziny Król ma umrzeć. To wystarczy, by w oparach absurdu, przy udziale magii i baśniowości, przy marchewkach w dipie czosnkowym porozmawiać o życiu. To traktat o miłości, szacunku i nienawiści, o codzienności – tej szarej i tej w wyjątkowych barwach; to wreszcie studium istoty władzy. O tym wszystkim rozprawia ekscentryczny dwór: dwie Królowe – surowa i rozsądna Małgorzata oraz seksowna i beztroska Maria, odpowiednio – była i obecna żona Króla. Jest też demoniczny Lekarz, astrolog i kat w jednej osobie; Strażnik z komentatorskim zacięciem oraz zupełnie zwykła sprzątaczka i pielęgniarka Julia. Nie ma czasu, by tracić czas – zapraszamy do Królestwa Fumisterii.
Posłuchaj
Teatr Nie Ma & Teatr Karton
reżyseria, scenografia: Daniel Źródlewski
muzyka: Olek Różanek
muzyka w planie żywym: Paulina Lenart
choreografia: Piotr Bumaj
obiekty: Monika Szpener
fotografie: Karol Henke
plakat: Dawid Czajkowski

występują: Marta Jesswein, Paulina Lenart, Paula Niemczynowicz, Tomasz Ostach, Adam Szarżanowicz, Piotr Wesołowski oraz Bolesława Fafińska (głos)
 

Zobacz także

2015-05-24, godz. 14:33 "Smaki i dotyki" - monodram Krystyny Maksymowicz [RELACJA] Jak bardzo może odsłonić się kobieta? Jestem niemal taka jak inne – precyzyjnie skrojona kobieta, córka, matka, żona, siostra, przyjaciółka, obywatelka… » więcej 2015-05-18, godz. 15:04 "Jak umierają słonie" w Teatrze Współczesnym [RELACJA] Są tylko dwa wyjścia: zacząć ingerować w los ofiary albo o nim pisać. Trzeba wybrać. Nie można tak po prostu tknąć cudzego losu i pójść dalej, szukając… » więcej 2015-05-10, godz. 16:19 "Hantio" - spektakl Jacka Zawadzkiego w Teatrze KANA [RELACJA] Hantio to monodram, opracowany na podstawie trzech tekstów: "Zbyt głośnej samotności" Bohumila Hrabala, "Malte" Rainera M. Rilkego i "Księgi niepokoju" Fernanda… » więcej 2015-04-20, godz. 11:34 Wystartowała Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna [ROZMOWA] Kontrapunkt to festiwal na festiwalu, czyli prezentacja niezależnych teatrów na 50. Przeglądzie Teatrów Małych Form, którego oficjalne otwarcie nastąpi… » więcej 2015-04-13, godz. 14:20 Opowiadanie historii - tematem przewodnim Małego Kontrapunktu [ROZMOWA] Mały Kontrapunkt już po raz piąty wraz z wiosną zawita do Szczecina. Odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2015 roku. Został stworzony z myślą o widzach… » więcej 2015-03-22, godz. 14:49 "Akropolis" Wyspiańskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie [PREMIERA] "Akropolis", jeden z najbardziej zagadkowych dramatów Wyspiańskiego, którego akcja rozgrywa się "na Wawelu w noc Wielką Zmartwychwstania", powołuje do życia… » więcej 2015-03-19, godz. 12:26 Rosyjska noc w Polskim [ROZMOWA] Rosyjska noc", najnowszy spektakl Teatru Polskiego to opowieść podejmująca próbę Poetyckiego zdefiniowania fenomenu słowiańskiej duszy. W przedstawieniu… » więcej 2015-03-19, godz. 12:33 Rozmowa z reżyserem Adamem Opatowiczem i kierownikiem muzycznym Krzysztofem Baranowskim » więcej 2015-03-08, godz. 16:10 "Schola Węgajty" na OKNIE w Teatrze Kana [ROZMOWA] "Schola Węgajty" powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty niedaleko Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy… » więcej 2015-03-02, godz. 13:56 XVIII Urodziny Czarnego Kota Rudego [ROZMOWA] "Czarny Kot Rudy", czyli kabaretowa scena Teatru Polskiego w Szczecinie świętuje hucznie swoje osiemnaste urodziny. Powstał z wielkiej pasji i podziwu dla kabaretu… » więcej
1112131415