Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło: Materiały organizatora
Źródło: Materiały organizatora
Dziś rusza jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie. W ciągu kilkunastu dni widzowie obejrzą 150 filmów pochodzących z 60 krajów świata. O nagrodę główną festiwalu walczył będzie polski film, "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji najważniejszego szwedzkiego festiwalu filmowego jest ... mafia i tematy związane z przestępczością zorganizowaną. Jego szefowa Git Scheynius wierzy, że filmy zrealizowane przez młodych reżyserów, które podczas festiwalu zobaczy szwedzka publiczność, pokażą bliższy rzeczywistości obraz mafii, niż ten, do którego przyzwyczaiło nas Hollywood.

Wśród prezentowanych obrazów, znajdzie się też polska produkcja, która jednak nie jest typowana na faworyta. Film "Boże Ciało" zostanie pokazany w ramach konkursu, na ekranach trzech sztokholmskich kin.

Jedną z atrakcji jubileuszowego festiwalu będzie weekendowe kino lodowe. W jednym z parków szwedzkiej stolicy, na ważącym sześć ton ekranie z lodu, będzie można bezpłatnie obejrzeć kilka filmowych klasyków.

Laureatów nagród festiwalu w Sztokholmie poznamy w najbliższą sobotę.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:24 18. Tydzień Bibliotek rozpoczęty Rozstrzygnięciem konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Bibliotekarz Roku' zainaugurowany został w piątek 18. Tydzień Bibliotek. » więcej 2021-05-07, godz. 10:13 Andrzej Wierciński z Chopinem w złotej sali Filharmonii W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w piątek wybitny pianista młodego pokolenia, Andrzej Wierciński. Wystąpi ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją hiszpańskiego dyrygenta, Josepa Caballe Domenecha. » więcej 2021-05-06, godz. 17:15 Meisinger w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Gitarzysta Krzysztof Meisinger nominowany do tegorocznej nagrody 'Fryderyk' w kategorii 'Album roku - recital solowy', nagrał kolejną płytę. » więcej 2021-05-04, godz. 14:49 Stek zamiast operetki. "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" w Zamku Wielka pasja do gotowania sprawiła, że kompozytor porzucił tworzenie muzyki. Dzieła włoskiego twórcy zaprezentuje Opera na Zamku. » więcej 2021-05-03, godz. 13:04 "Giganci muzyki polskiej" w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamknie w poniedziałek cykl koncertów 'Majówka z polską muzyką'. W programie wieczoru pt. 'Giganci muzyki polskiej' znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i… » więcej 2021-05-02, godz. 09:50 Muzyczne przeboje z wielkiego ekranu w Filharmonii [ZDJĘCIA] W ramach cyklu koncertów „Majówka z muzyką polską” w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią w niedzielę przeboje z lat 20. i 30. XX wieku m.in. z repertuaru Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Orkiestrę szczecińskich… » więcej 2021-05-01, godz. 13:17 Młodzi artyści zagrali ze swoimi mistrzami [ZDJĘCIA] Trwa Szczecin Classic Festival. To połączenie tradycyjnych koncertów z międzynarodowym kursem muzycznym dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. » więcej 2021-05-01, godz. 08:25 "Majówka z muzyką polską". Filharmonia zaprasza do sieci 'Majówka z muzyką polską', to nazwa cyklu koncertów, na które od soboty zaprasza Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas trzech premierowych wieczorów zabrzmią utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Grażyny … » więcej 2021-04-30, godz. 19:30 Szczecin Classic Festiwal. Nie tylko wymiar muzyczny, ale też edukacyjny Po raz trzeci w naszym mieście odbywa się Szczecin Classic Festiwal. Oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, festiwal posiada formułę edukacyjną. » więcej 2021-04-30, godz. 17:15 Kulturalna majówka z Filharmonią Kulturalne propozycje na majówkę przygotowała szczecińska Filharmonia. Trzy pierwsze dni maja będą wypełnione najpiękniejszą polską muzyką. » więcej
1234567