Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
Wirtuoz gra na instrumencie wykonanym przez Leopolda Wildhalma w Norymberdze w roku 1778, o czym mówi artysta.

- Ten instrument trafił w moje ręce zupełnie przypadkowo. Wydałem na niego wszystkie pieniądze, jakie miałem, ale nie żałuję, ponieważ jest to instrument nietuzinkowy, także jestem z nim bardzo emocjonalnie związany - powiedział Strahl.

Profesor Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi klasę wiolonczeli w swej macierzystej uczelni oraz wiele mistrzowskich kursów. Entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność koncertuje z najlepszymi orkiestrami na świecie.

- Bardziej mnie cieszy reakcja publiczności niż to, czy recenzja na przykład po koncercie jest pozytywna lub nie, a jeżeli publiczność przeżywa coś, co uważa za wartościowe, to jest chyba największa frajda dla wykonawcy, największa wartość - dodał Strahl.

Na program koncertu w szczecińskiej bazylice złożą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Manuela de Falli wykonane przez Tomasza Strahla z akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Podczas wieczoru na organach zagra także Marek Smoczyński. Początek koncertu o godzinie 20. Wstęp wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-09-25, godz. 13:05 Rytm, energia, techno, życie... na 3. Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] Ponad dwie godziny energetycznej muzyki techno i tańce artystów z publicznością, to tylko niektóre fakty związane z czwartkowym wydarzeniem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Trwa 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-24, godz. 15:16 "White Balance" Orskiego otworzył 3. Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] Muzyka, obraz, światło, architektura, design i nowoczesne technologie, przez pięć dni w jednym miejscu. W środę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowano 3. Music.Design.Form Festival. » więcej 2020-09-23, godz. 12:55 Rusza kolejna edycja Music.Design.Form Festival W środę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się trzecia edycja Music.Design.Form Festival. Pięciodniowe wydarzenie skupi się na otaczających nas dźwiękach, które będą przeniesione na grunt muzyczny… » więcej 2020-09-23, godz. 09:41 Spoiwa Kultury wystartowały 'Wprawka' działanie artystyczne reżyserki teatralnej Weroniki Fibich i artystki sztuk wizualnych Natalii Szostak, które rozpoczęło we wtorek w Szczecinie Spoiwa Kultury. To festiwal organizowany przez Teatr Kana. » więcej 2020-09-22, godz. 08:07 Startują Spoiwa Kultury To festiwal realizowany przez Teatr Kana prezentujący twórców pochodzących z różnych obszarów kulturowych. Co roku pokazywane są między innymi spektakle teatralne, performance, koncerty, wystawy i filmy. Tak samo będzie w tym ro… » więcej 2020-09-21, godz. 10:29 Owacyjne przyjęcie Leszka Możdżera w Szczecinie [ZDJĘCIA] W niedzielę po raz pierwszy w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiała kompozycja 'Balticetta' Leszka Możdżera. Artysta stworzył dzieło na stulecie zaślubin Polski z morzem. » więcej 2020-09-20, godz. 17:26 Dni Muzyki Żydowskiej - zaprasza Muzeum Narodowe Trzecie Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie w tym roku odbywają się online. W niedzielę koncert muzyki synagogalnej. » więcej 2020-09-20, godz. 11:25 "Balticetta" Leszka Możdżera w Szczecinie [ZDJĘCIA] 'Balticetta' Leszka Możdżera zabrzmi w niedzielę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-09-19, godz. 18:25 Szczecińska Kana zagra dla Białorusi Zespół Teatru Kana dedykuje Białorusi swój nagradzany spektakl 'Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu' w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Kana zagra w sobotę i niedzielę na swojej scenie. » więcej 2020-09-19, godz. 15:49 Na Gotyckim Szlaku - jeszcze zdążysz na finałowy koncert Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę wieczorem na finałowy koncert XI Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku 2020. » więcej
1234567