Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
Wirtuoz gra na instrumencie wykonanym przez Leopolda Wildhalma w Norymberdze w roku 1778, o czym mówi artysta.

- Ten instrument trafił w moje ręce zupełnie przypadkowo. Wydałem na niego wszystkie pieniądze, jakie miałem, ale nie żałuję, ponieważ jest to instrument nietuzinkowy, także jestem z nim bardzo emocjonalnie związany - powiedział Strahl.

Profesor Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi klasę wiolonczeli w swej macierzystej uczelni oraz wiele mistrzowskich kursów. Entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność koncertuje z najlepszymi orkiestrami na świecie.

- Bardziej mnie cieszy reakcja publiczności niż to, czy recenzja na przykład po koncercie jest pozytywna lub nie, a jeżeli publiczność przeżywa coś, co uważa za wartościowe, to jest chyba największa frajda dla wykonawcy, największa wartość - dodał Strahl.

Na program koncertu w szczecińskiej bazylice złożą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Manuela de Falli wykonane przez Tomasza Strahla z akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Podczas wieczoru na organach zagra także Marek Smoczyński. Początek koncertu o godzinie 20. Wstęp wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-09-02, godz. 09:32 Inauguracja Festiwalu Filmowego w Wenecji W środę w Wenecji rozpocznie się 77. Festiwal Filmowy. Imprezę zainauguruje koncert w hołdzie zmarłemu w tym roku Ennio Morricone, jednemu z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. » więcej 2020-08-31, godz. 14:10 Mozart zamknął 4. "Meisinger Music Festival" Symfonia „Jowiszowa” i Koncert fletowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, złożyły się na program niedzielnego koncertu wieńczącego 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-30, godz. 11:56 Schubert klasycznie i współcześnie na „Meisinger Music Festival” „Łabędzi śpiew” i „Ave Maria” Franza Schuberta to tylko niektóre popularne pieśni do tekstów poetów romantycznych, które złożyły się na program sobotniego koncertu 4. „Meisinger Music Festival”. » więcej 2020-08-29, godz. 18:02 Schubert na "Meisinger Music Festival" [ZDJĘCIA] Ósma Symfonia 'Niedokończona' h-moll i popularne pieśni austriackiego kompozytora Franza Schuberta, wypełnią sobotni koncert 4. 'Meisinger Music Festival'. » więcej 2020-08-29, godz. 11:34 Teatr Kana zaprasza na zakończenie lata na Aleję Kwiatową Instalacją wizualno-dźwiękową zakończy się w sobotę w Teatrze Kana dwutygodniowy projekt 'Lato w Teatrze'. » więcej 2020-08-29, godz. 10:37 Wieczór filmowy w OFFicynie poświęcony Porozumieniom Sierpniowym Stowarzyszenie OFFicyna zaprasza na specjalny Wieczór Filmowy. Tym razem poświęcony jest on 40. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych. » więcej 2020-08-29, godz. 09:27 Koncert wirtuozów na Festiwalu w Kamieniu Pomorskim Niekończące się brawa, bis i kwiaty zakończyły piątkowy koncert 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2020-08-28, godz. 16:37 Sierpniowe przełomy w Policach i Szczecinie W piątek w Policach, a w niedzielę w Szczecinie, odbędzie się przygotowany przez Operę na Zamku koncert 'Sierpniowe przełomy'. » więcej 2020-08-27, godz. 20:10 Rzemiosło z dawnych lat na Wczesnośredniowiecznym Festiwalu Możliwość przeniesienia się w czasy średniowiecza oferują rekonstruktorzy, miłośnicy historii i muzealnicy. Wszystko w ramach Festiwalu Wczesnośredniowiecznego, organizowanego w Budzistowie pod Kołobrzegiem. » więcej 2020-08-26, godz. 21:14 [3x1]=75! Przynajmniej na chwilę. Albo dwie... [WIDEO] Pod taką nazwą odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich już w najbliższy piątek. » więcej
3456789