Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl – wiolonczelista. Fot. Archiwum Artysty.
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
Wirtuoz gra na instrumencie wykonanym przez Leopolda Wildhalma w Norymberdze w roku 1778, o czym mówi artysta.

- Ten instrument trafił w moje ręce zupełnie przypadkowo. Wydałem na niego wszystkie pieniądze, jakie miałem, ale nie żałuję, ponieważ jest to instrument nietuzinkowy, także jestem z nim bardzo emocjonalnie związany - powiedział Strahl.

Profesor Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi klasę wiolonczeli w swej macierzystej uczelni oraz wiele mistrzowskich kursów. Entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność koncertuje z najlepszymi orkiestrami na świecie.

- Bardziej mnie cieszy reakcja publiczności niż to, czy recenzja na przykład po koncercie jest pozytywna lub nie, a jeżeli publiczność przeżywa coś, co uważa za wartościowe, to jest chyba największa frajda dla wykonawcy, największa wartość - dodał Strahl.

Na program koncertu w szczecińskiej bazylice złożą się kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Manuela de Falli wykonane przez Tomasza Strahla z akordeonistą Klaudiuszem Baranem. Podczas wieczoru na organach zagra także Marek Smoczyński. Początek koncertu o godzinie 20. Wstęp wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 18:24 18. Tydzień Bibliotek rozpoczęty Rozstrzygnięciem konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Bibliotekarz Roku' zainaugurowany został w piątek 18. Tydzień Bibliotek. » więcej 2021-05-07, godz. 10:13 Andrzej Wierciński z Chopinem w złotej sali Filharmonii W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w piątek wybitny pianista młodego pokolenia, Andrzej Wierciński. Wystąpi ze szczecińskimi symfonikami pod dyrekcją hiszpańskiego dyrygenta, Josepa Caballe Domenecha. » więcej 2021-05-06, godz. 17:15 Meisinger w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Gitarzysta Krzysztof Meisinger nominowany do tegorocznej nagrody 'Fryderyk' w kategorii 'Album roku - recital solowy', nagrał kolejną płytę. » więcej 2021-05-04, godz. 14:49 Stek zamiast operetki. "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" w Zamku Wielka pasja do gotowania sprawiła, że kompozytor porzucił tworzenie muzyki. Dzieła włoskiego twórcy zaprezentuje Opera na Zamku. » więcej 2021-05-03, godz. 13:04 "Giganci muzyki polskiej" w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamknie w poniedziałek cykl koncertów 'Majówka z polską muzyką'. W programie wieczoru pt. 'Giganci muzyki polskiej' znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i… » więcej 2021-05-02, godz. 09:50 Muzyczne przeboje z wielkiego ekranu w Filharmonii [ZDJĘCIA] W ramach cyklu koncertów „Majówka z muzyką polską” w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią w niedzielę przeboje z lat 20. i 30. XX wieku m.in. z repertuaru Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Orkiestrę szczecińskich… » więcej 2021-05-01, godz. 13:17 Młodzi artyści zagrali ze swoimi mistrzami [ZDJĘCIA] Trwa Szczecin Classic Festival. To połączenie tradycyjnych koncertów z międzynarodowym kursem muzycznym dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. » więcej 2021-05-01, godz. 08:25 "Majówka z muzyką polską". Filharmonia zaprasza do sieci 'Majówka z muzyką polską', to nazwa cyklu koncertów, na które od soboty zaprasza Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas trzech premierowych wieczorów zabrzmią utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Grażyny … » więcej 2021-04-30, godz. 19:30 Szczecin Classic Festiwal. Nie tylko wymiar muzyczny, ale też edukacyjny Po raz trzeci w naszym mieście odbywa się Szczecin Classic Festiwal. Oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, festiwal posiada formułę edukacyjną. » więcej 2021-04-30, godz. 17:15 Kulturalna majówka z Filharmonią Kulturalne propozycje na majówkę przygotowała szczecińska Filharmonia. Trzy pierwsze dni maja będą wypełnione najpiękniejszą polską muzyką. » więcej
1234567