Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Andrzej Strzelecki. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Strzelecki/zorro2212
Andrzej Strzelecki. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Strzelecki/zorro2212
Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Widzom był znany między innymi z telewizyjnego serialu "Klan". Miał 68 lat.

- Niebywale inteligentny, dowcipny, z dużym dystansem do własnej osoby, wrażliwy na kolegów... To, co powinno cechować znakomitego reżysera i później także rektora szkoły teatralnej: znakomite oko, które potrafiło wychwycić najzdolniejszych przyszłych twórców - powiedział Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Andrzej Strzelecki ukończył wydział aktorski i reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrał w takich filmach, jak: "Przepraszam, czy tu biją?", "Ostatni bieg", "Kuchnia polska", "Przeprowadzki" oraz wielu przedstawieniach teatralnych. Był związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości, a także z Teatrem Rampa, gdzie przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.

Wielką sympatię widzów zyskał jako Tadeusz Koziełło-Kozłowski w serialu "Klan".

Pracował też jako prezenter telewizyjny, prowadził między innymi "Paradę blagierów", "Opowiadania w dur i w moll" czy "Felieton Ilustrowany".

Andrzej Strzelecki reżyserował również koncerty i festiwale. Był organizatorem najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju, między innymi Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Camerimage w Toruniu czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W marcu u aktora wykryto nieoperacyjny nowotwór płuc i oskrzeli. Miał być poddany nowatorskiej terapii, na którą rodzina i przyjaciele zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Pomoc zadeklarowało także Ministerstwo Zdrowia. Aktor zmarł nagle, w piątek nad ranem.

Urodził się 4 lutego 1952 roku. W 1974 roku ukończył aktorstwo na warszawskiej PWST, w 1978 - wydział reżyserski. W 2004 roku zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych.

W 2008 roku został wybrany na rektora Akademii Teatralnej. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje - do roku 2016.

Andrzej Strzelecki jest laureatem wielu nagród branżowych, został również uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był znany z zamiłowania do gry w golfa, której poświęcił książkę "Człowiek w jednej rękawiczce".

Miał 68 lat. Zmarł dziś nad ranem, w domu, w gronie najbliższych.
- Niebywale inteligentny, dowcipny, z dużym dystansem do własnej osoby, wrażliwy na kolegów... To, co powinno cechować znakomitego reżysera i później także rektora szkoły teatralnej: znakomite oko, które potrafiło wychwycić najzdolniejszych przyszłych twórców - powiedział.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 15:20 Dni Muzyki Żydowskiej anno 2020 - online Trzecia edycja Dni Muzyki Żydowskiej w tym roku odbędzie się online. » więcej 2020-09-19, godz. 11:55 Premiera "Aphelion" duetu gitarowego Pajestka-Kostecki Po raz pierwszy zabrzmią w Szczecinie kompozycje z płyty 'Aphelion', jednego z najbardziej kreatywnych polskich duetów gitarowych, Pajestka-Kostecki. Muzycy koncertują z ogromnym powodzeniem od 2014 roku. » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 Radiowe małżeństwo ze Szczecina wydało książkę o swoim życiu w USA Najsłynniejsza polska para w Waszyngtonie jest ze Szczecina i właśnie wydała książkę. » więcej 2020-09-15, godz. 20:52 W Londynie powstała uliczna wystawa o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię [ZDJĘCIA] Plansze rozwieszone na płocie ambasady RP w Londynie opowiadają o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. » więcej 2020-09-15, godz. 13:20 "Gloria Artis" dla prof. Dariusza Dyczewskiego Medal 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis' nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał we wtorek, w Zamku Królewskim w Warszawie, profesor Dariusz Dyczewski. » więcej 2020-09-15, godz. 12:39 "Milczące pokolenie" nominowane do nagrody BohaterON 2020 'Milczące pokolenie' to film szczecińskiej wytwórni MAVision, opowiadający o losach łączniczki Armii Krajowej Danuty Szyksznian-Ossowskiej i bohaterów podziemia niepodległościowego. » więcej 2020-09-14, godz. 07:39 Prolog Kontrapunktu zakończony [ZDJĘCIA] Zakończył się jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli 'Kontrapunkt'. » więcej 2020-09-12, godz. 13:16 72. inauguracja nowego sezonu artystycznego w filharmonii [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała w piątek nowy sezon artystyczny. » więcej 2020-09-12, godz. 10:07 Prolog Kontrapunktu na Łasztowni [DUŻO ZDJĘĆ] Prolog Kontrapunktu trwa i cieszy się sporym zainteresowaniem. W piątek 55. Przegląd Teatrów Małych Form przeniósł się na Łasztownię do Starej Rzeźni. » więcej 2020-09-11, godz. 18:31 Konstanty Andrzej Kulka zamknie 56. Festiwal w Kamieniu Pomorskim Kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Karola Lipińskiego i Antonio Vivaldiego zabrzmią w piątek na ostatnim koncercie 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej
1234567