Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]
Obecność mniejszości ukraińskiej w historii Solidarności była przedmiotem sobotniej konferencji w Ośrodku Kultury Ukraińskiej w Szczecinie.
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce, organizując spotkanie chciał przypomnieć wkład Ukraińców w proces budowania wolnej Polski.

- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałagida z Uniwersytetu Gdańskiego. - Pamiętajmy o tym, że w Solidarności, w 10-milionowym, dużym ruchu społecznym z pewnością byli też mniej lub bardziej reprezentowani przedstawiciele mniejszości narodowych, to też byli Ukraińcy. Oczywiście, nie wiemy tak naprawdę ile takich osób było. Prawdopodobnie możemy szacować, że w skali ogólnopolskiej, to było nawet tysiąc, może dwa tysiące osób.

- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma. - Po pierwsze mamy rocznicę niedawno obchodzoną, po drugie są nowe ciekawe fakty, jak np. odkrycie prawdziwej biografii Anny Walentynowicz. Obecnie w Kijowie, w centralnym miejscu stolicy Ukrainy, jest eksponowana wystawa fotograficzna poświęcona Annie Walentynowicz.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy "W poszukiwaniu przestrzeni wolności. Ukraińcy w Polsce w latach '80 XX wieku". Pokazuje ona historię trudnej obecności w powojennej Polsce mniejszości Ukraińskiej od połowy lat '40 XX wieku, po wybory czerwca 1989. Wystawę można zobaczyć w Ośrodku Ukraińskim w Szczecinie.
- To wątek nieobecny w świadomości społecznej - mówi profesor Igor Hałabuda z Uniwersytetu Gdańskiego.
- Najwyższy czas opisać tamte czasy - mówi Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tyma.

Zobacz także

2020-10-30, godz. 21:39 Pierwsza płyta z nieznanymi piosenkami Roxette W piątek ukazał się na rynku pierwszy z czterech albumów z niepublikowanymi wcześniej piosenkami szwedzkiego duetu Roxette. Zbiór 'Bags of Tricks' zawiera nieznane utwory nagrane w latach 1986-2016. » więcej 2020-10-30, godz. 18:45 Premiera cyfrowa płyty z pieśniami Karłowicza Filharmonia w Szczecinie, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, oddaje hołd wybitnemu polskiemu kompozytorowi i nagrywa wszystkie jego utwory. » więcej 2020-10-30, godz. 16:19 Zmarła Agnieszka Fatyga, aktorka teatralna i telewizyjna W wieku 62 lat zmarła Agnieszka Fatyga, aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka i pianistka. » więcej 2020-10-29, godz. 18:52 Wielka wystawa o dziejach rodziny Radziwiłów [ZDJĘCIA] Ze zbiorów szczecińskiego antykwariatu Wu-eL w Poznaniu stworzono wielką wystawę o rodzie Radziwiłłów. Ekspozycja nosi tytuł 'Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek'. » więcej 2020-10-29, godz. 09:40 Światowa premiera płyty Paderewskiego z okazji 75. urodzin Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Obchody 75-lecia Radia Szczecin uświetniła w środę w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty kompaktowej, zawierającej Symfonię h-moll 'Polonia' op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego. Krążek wydała ceniona na świecie… » więcej 2020-10-28, godz. 23:48 Zespół STAN GER. zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach kolejnej odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-10-28, godz. 08:21 Ignacy Jan Paderewski na 75-lecie Radia Szczecin [ZDJĘCIA] W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin odbędzie się w środę, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty, na której zarejestrowano słynną Symfonię h-moll 'Polonia' op. 24 Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2020-10-27, godz. 19:59 Trzech w [3x1]! [WIDEO, ZDJĘCIA] Przed nami październikowa odsłona cyklu [3x1]. » więcej 2020-10-26, godz. 08:07 Nowe pomysły na wsparcie Pioniera Współpraca z lokalnym stowarzyszeniem oraz specjalny film wyświetlany turystom podczas zwiedzania Szczecina - to pomysły na długofalowe wsparcie najstarszego kina świata i wynik ustaleń miasta z właścicielami Pioniera. » więcej 2020-10-25, godz. 10:57 Szczecinianin w kolejnym etapie "The Voice of Poland" Bartosz Utracki za Szczecina wygrał 'Bitwę' w sobotnim odcinku programu 'The Voice of Poland”. Wokalista zaśpiewał w duecie z Julianną Olańską piosenkę pt. 'Miłość Miłość' z repertuaru Krzysztofa Zalewskiego. » więcej
1234567