Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Fot. PSI Academia
Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Fot. PSI Academia
Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe
Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Karolina Kozioł
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Karolina Kozioł
W ramach obchodów 75-lecia Radia Szczecin odbędzie się w środę, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty, na której zarejestrowano słynną Symfonię h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.
Pierwsze wykonanie dzieła przed polską publicznością odbyło się we Lwowie w obecności kompozytora, dokładnie 110 lat temu.

- Nieprzypadkowo na krążku wydanym przez firmę DUX, utwór wykonała Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej - powiedział dyrygent, Bohdan Boguszewski.

- Tam Franz Xaver Mozart, syn Wolfganga Amadeusza, powołał do życia Towarzystwo Świętej Cecylii, które zapoczątkowało działalność Lwowskiej Filharmonii. Stąd pomysł, żeby tam i z tamtą orkiestrą dokonać tego nagrania - dodał Boguszewski.

W studiu koncertowym Radia zabrzmi monumentalna Sonata fortepianowa es-moll op. 21 Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Sławomira Wilka.

- To znakomity muzyk o niezwykłej energii, który potrafił porywać tłumy i myślę, że żaden współczesny polski pianista nie osiągnął tak wielkiej kariery - zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych - jak Paderewski - stwierdził Wilk.

Na uroczysty wieczór złoży się także m.in. spotkanie z reżyserami dźwięku realizującymi płytę i wykład pt. "Ignacy Jan Paderewski 1860-1941", który wygłosi Mariusz Olczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2020-11-29, godz. 17:09 Jeden z najsłynniejszych filmowych czarnych charakterów nie żyje Nie żyje David Prowse, angielski aktor znany z roli - choć nie z głosu - jednego z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii filmu: Dartha Vadera. » więcej 2020-11-29, godz. 14:53 Powstanie Listopadowe. Jak to było? Niebezpieczna pora, czyli Noc Listopadowa - o godz. 16 na kanale YT Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2020-11-29, godz. 13:01 Wielcy Koncermistrzowie: Rafał Zambrzycki-Payne Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Rafał Zambrzycki-Payne wystąpił w sobotę - w ostatnim w tym roku kalendarzowym - koncercie Baltic Neopolis Orchestra w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. » więcej 2020-11-28, godz. 16:38 Nie żyje jeden z najważniejszych muzyków sceny rockowej w Polsce Zmarł muzyk Piotr Strojnowski, współzałożyciel i wokalista grającego muzykę reggae zespołu Daab, autor przeboju 'Ogrody serca' znanego pod tytułem 'W moim ogrodzie”. » więcej 2020-11-27, godz. 18:35 Ostatnie przygotowania przed finałem Festiwalu Garaże Kilometry kabli i tony sprzętu - to wszystko od rana wnoszą technicy do studia koncertowego Radia Szczecin. Trwają przygotowania do sobotniego finału III edycji Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-27, godz. 16:45 Premiera pieśni księcia Wisława Najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w nowej, współczesnej odsłonie zabrzmią w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-11-27, godz. 07:04 Opisali rodzinne historie. Archiwum wydało im książkę Opisywali historie związane z ich rodzinami, a dziś mogą swoje opowiadania przeczytać. Archiwum Państwowe w Szczecinie wydało prace laureatów konkursu 'Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię'. » więcej 2020-11-26, godz. 13:38 Koncert finałowy Festiwalu Garaże z transmisją wideo Radia Szczecin Festiwalowe emocje, a na scenie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Już w najbliższy weekend odbędzie się koncert finałowy Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-23, godz. 17:01 87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA] Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego. » więcej 2020-11-23, godz. 16:46 Willa Lentza nadal bez dyrektora Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora. » więcej
1234567