Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe.
Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe.
Obchody 75-lecia Radia Szczecin uświetniła w środę, 28 października
2020 roku w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.
Inicjatorami nagrania albumu byli Wolodymyr Sywohip - dyrektor Lwowskiej Filharmonii Narodowej, Anna i Jan Koprowiczowie oraz Bohdan Boguszewski. Longplay wydała ceniona na świecie firma fonograficzna DUX. Wydarzenie zorganizowano także z okazji 160. rocznicy urodzin Paderewskiego.

Praca nad krążkiem trwała trzy lata, a monumentalnym utworem dyrygował Bohdan Boguszewski.

- Nagraliśmy to dzieło z wybitną orkiestrą Lwowskiej Narodowej Filharmonii. Jestem wzruszony tym faktem, ponieważ było to moje 10. nagranie i premiera tej płyty odbyła się w Radiu Szczecin, co potęguje rangę tego wydarzenia - powiedział Boguszewski.

Pierwsze wykonanie Symfonii „Polonia" przed polską publicznością, odbyło się we Lwowie w obecności Ignacego Jana Paderewskiego dokładnie 110 lat temu. Uroczystość w Radiu Szczecin uświetniła m.in. jego Sonata fortepianowa es-moll op. 21 w wykonaniu Sławomira Wilka.

- Jestem ogromnie szczęśliwy i zaszczycony, że zostałem zaproszony na koncert. Tak wspaniała okazja, jak 75-lecie Radia Szczecin, z którym jestem związany od dziecka, bo jeszcze z Chórem „Belcanto". Byłem stałym bywalcem w radiu i zawsze to była dla mnie wielka nobilitacja - stwierdził Wilk.

W programie wieczoru znalazł się także ciekawy wykład pt. „Ignacy Jan Paderewski 1860-1941", który wygłosił Mariusz Olczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 17:09 Jeden z najsłynniejszych filmowych czarnych charakterów nie żyje Nie żyje David Prowse, angielski aktor znany z roli - choć nie z głosu - jednego z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii filmu: Dartha Vadera. » więcej 2020-11-29, godz. 14:53 Powstanie Listopadowe. Jak to było? Niebezpieczna pora, czyli Noc Listopadowa - o godz. 16 na kanale YT Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2020-11-29, godz. 13:01 Wielcy Koncermistrzowie: Rafał Zambrzycki-Payne Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Rafał Zambrzycki-Payne wystąpił w sobotę - w ostatnim w tym roku kalendarzowym - koncercie Baltic Neopolis Orchestra w cyklu Wielcy Koncertmistrzowie. » więcej 2020-11-28, godz. 16:38 Nie żyje jeden z najważniejszych muzyków sceny rockowej w Polsce Zmarł muzyk Piotr Strojnowski, współzałożyciel i wokalista grającego muzykę reggae zespołu Daab, autor przeboju 'Ogrody serca' znanego pod tytułem 'W moim ogrodzie”. » więcej 2020-11-27, godz. 18:35 Ostatnie przygotowania przed finałem Festiwalu Garaże Kilometry kabli i tony sprzętu - to wszystko od rana wnoszą technicy do studia koncertowego Radia Szczecin. Trwają przygotowania do sobotniego finału III edycji Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-27, godz. 16:45 Premiera pieśni księcia Wisława Najstarsze zachowane utwory z obszaru Pomorza, ale w nowej, współczesnej odsłonie zabrzmią w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-11-27, godz. 07:04 Opisali rodzinne historie. Archiwum wydało im książkę Opisywali historie związane z ich rodzinami, a dziś mogą swoje opowiadania przeczytać. Archiwum Państwowe w Szczecinie wydało prace laureatów konkursu 'Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię'. » więcej 2020-11-26, godz. 13:38 Koncert finałowy Festiwalu Garaże z transmisją wideo Radia Szczecin Festiwalowe emocje, a na scenie gwiazdy muzyki rozrywkowej. Już w najbliższy weekend odbędzie się koncert finałowy Festiwalu Garaże. » więcej 2020-11-23, godz. 17:01 87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA] Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego. » więcej 2020-11-23, godz. 16:46 Willa Lentza nadal bez dyrektora Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora. » więcej
1234567