Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Karol Bunsch w mundurze legionowym w grudniu roku 1915. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Bunsch
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
Bunsch był autorem m.in. takich powieści jak "Imiennik", "Wawelskie wzgórze",
"Rok tysięczny". Stworzył też trylogię o Aleksandrze Wielkim. Nakłady jego książek osiągnęły w Polsce prawie 5 milionów egzemplarzy.

Karol Bunsch zanim zaczął pisać książki walczył o niepodległość Polski.

- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

W trakcie II Wojny Światowej Karol Bunsch należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Pisarz zmarł w 1987 roku.
- Uciekł z rodzinnego domu, żeby wstąpić do Legionów Józefa Piłsudskiego, walczył w 4. Pułku Piechoty Legionów, następnie w wojnie polsko-bolszewickiej, wojnie polsko-ukraińskiej. Są to epizody bardzo mało znane, właśnie na bazie jego doświadczeń życiowych z okresu I wojny światowej czy też późniejszych konfliktów zbrojnych - mówi autor jego biografii, Przemysław Benken.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Popularyzacja osób ważnych dla historii i tradycji państwa polskiego, to jedna z niewielu pożytecznych rzeczy, których podejmują się funkcjonariusze IPN. Tak pojmowane pamięci narodowej zasługuje na uznanie. Oczywiście, jeśli w swych publikacjach zachowają stosowny obiektywizm.
Nieskromnie też przypomnę, że już parę miesięcy usiłowałem temat patriotycznej twórczości Karola Bunscha uczynić bardziej znanym, proponując nazwanie maszyny drążącej tunel w Świnoujściu imieniem bohatera jednej z powieści Bunscha.
Nawiązując do "Dzikowego skarbu" zaproponowałem dla maszyny imię "Dzik", jednak moja propozycja nie zyskała uznania. I choć maszyna ryje, jak faktyczny dzik, to nazwana została "Wyspiarka". Szkoda... Widział ktoś kiedyś jakąś wyspiarkę ryjącą w ziemi??? Ja nie
Taka inicjatywa IPNu na pewno przyczyni się do przybliżenia tej wyjątkowej postaci.
Co do nazwy maszyny TBM, wyspiarka to inaczej mieszkanka wyspy, a imię to wymyśliła trójka mieszkańców Świnoujścia. Podsumowując prace komisji konkursowej prezydent tego miasta powiedział, że: "Jesteśmy wyspiarzami, więc i tunel wydrąży nam Wyspiarka" - jednak ten lokalny patriotyzm zrozumieją wyłącznie osoby, które umieją pojąć wyjątkową specyfikę miasta położonego na 44 wyspach.
ale "Wyspiarka"... to tak mało patriotycznie brzmi.
Pierwsze skojarzenie z "Wyspiarka"? Towarzyszka Robinsona Crusoe. I nie chodzi o Piętaszka. O kozę :))
a DZIK to nie dość, że chłop na schwał, to na dodatek Słowianin! I to z tych prasłowiańskich ziem! Kojarzysz? Popiel, myszy, Trygław, Swarożyc i takie tam klimaty... Jakbyś nie kojarzył, to popytaj chłoptasiów wszechpolaków lub innych narodowych odrodzeńców

Zobacz także

2019-07-10, godz. 16:43 Ostatnie przygotowania przed Sunrise Festival [ZDJĘCIA] Na dawnym lotnisku w kołobrzeskim Podczelu trwa budowa scen na Sunrise Festival. To właśnie tam po 16 latach przenosi się impreza z kołobrzeskiego amfiteatru. » więcej 2019-07-09, godz. 14:41 Gwiazdy na kanapach. Historia pewnego dywanu [WIDEO, ZDJĘCIA] "Gwiazdy na kanapach" podczas Wakacyjnego Miasta Kobiet w Świnoujściu. To spotkania z celebrytami takimi jak Katarzyna Skrzynecka, Miss Polski Olga Buława czy Olga Bończyk. » więcej 2019-07-06, godz. 22:00 Kolejni celebryci dołączyli do Alei Gwiazd w Międzyzdrojach [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ] W tym roku swoje odciski dłoni w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach zostawili między innymi Anna Wyszkoni, Anna Gornostaj, Krystyna Tkacz czy Mikołaj Roznerski. » więcej 2019-07-06, godz. 17:49 W Szczecinie odsłonięto Aleję Gwiazd Polskiego big-beatu [ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowego klubu „Sorrento” lśnią gwiazdy Heleny Majdaniec, Grażyny Rudeckiej, Henryka Fabiana, Wojtka Kordy, Jacka Nieżychowskiego, zespołu „Filipinki”, a także Ryszarda Poznakowskiego - kompozytora… » więcej 2019-07-06, godz. 09:01 Premiera baśni na zamkowym dziedzińcu Mały dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w piątek wieczorem zamienił się w salę teatralną. Odbyła się tam plenerowa premiera baśni "Olbrzymek" Suzanne Lebeau, w reżyserii Arkadiusza Buszko. » więcej 2019-07-05, godz. 20:00 Wędrówka po powojennym Szczecinie. Wystawa w Muzeum Historii i Pamięci [ZDJĘCIA] Kartki na żywność, plakaty z lat 40. namawiające do abstynencji, stare czasopisma, mapy pokazujące, jak zmieniało się terytorium miasta i urna wyborcza z 1946 roku - między innymi to można zobaczyć na wystawie "74. urodziny polskiego… » więcej 2019-07-05, godz. 17:28 Młode Gwiazdy w Szczecinie. Promocja polskiej piosenki W Szczecinie rozpoczął się czwarty Zjazd Młodych Gwiazd. Ogólnopolski konkurs wokalny promuje wśród młodych artystów sztuki estradowej historię polskiej piosenki. » więcej 2019-07-05, godz. 09:37 Bobby McFerrin zakończył Szczecin Music Fest [ZDJĘCIA] Przy wypełnionym po brzegi dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, Bobby McFerrin wystąpił a capella z czwórką śpiewaków: Joey Blake, Judi Vinar, Rhiannon i David Worm. » więcej 2019-07-04, godz. 19:25 Jedyna taka wystawa o powojennym Szczecinie [ZDJĘCIA] Unikalne zdjęcia z otwarcia rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie będzie można zobaczyć na wystawie "74. urodziny polskiego Szczecina" jaką przygotowało Muzeum Historii i Pamięci. » więcej 2019-07-04, godz. 16:37 Bobby McFerrin wieczorem w Zamku Książąt Pomorskich Bobby McFerrin wystąpi w czwartek wieczorem w Szczecinie. Artysta zagra na zakończenie 16. Szczecin Music Fest. » więcej
192193194195196197198