Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Organy Barnima Grüneberga kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Organy Barnima Grüneberga kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Romuald Kalischewski – pianista (od lewej), Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy w Lincoln Center. Fot. Archiwum Rodziny Kalischewskich
Romuald Kalischewski – pianista (od lewej), Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy w Lincoln Center. Fot. Archiwum Rodziny Kalischewskich
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. Frank Bieber
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. Frank Bieber
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Justyna Zacharek
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Justyna Zacharek
W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainaugurowane zostaną w niedzielę „Koncerty Grünebergowskie”.
Artyści występujący w prestiżowych salach na świecie koncertować będą w Zdrojach w cyklicznych wieczorach realizowanych do grudnia. Włączą się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny - Amoris laetita”.

Podczas koncertu wystąpi rodzinne trio Państwa Kalischewskich, sopranistka Sylwia Burnicka-Kalischewska, pianista Romuald oraz ich 14-letni syn Alexander, sopranista dziecięcy, laureat wielu międzynarodowych konkursów na świecie, m.in. w Nowym Jorku.

- Przez mutację, którą właśnie przechodzę, śpiewam w wysokim rejestrze, w sopranie. W tym wyższym rejestrze lepiej się czuję. Jestem bardzo wdzięczny mojej Mamie, że mnie uczy i wytrzymuje moje grymaszenia. Również Tacie, który mi zawsze towarzyszy przy fortepianie - powiedział Alexander Kalischewski.

Zapewniliśmy również występ organistki Roksany Kalinowskiej, dodała Teresa Zimniuch - koordynatorka „Koncertów Grünebergowskich” parafii kościoła w Zdrojach.

- Dziękujemy przede wszystkim Gminie Miasta Szczecin za dotacje, dzięki którym możemy sprowadzać artystów. Nie byłoby tych koncertów, gdyby nie nasze piękne organy po remoncie. Dzięki temu rozsławiamy muzykę, która została stworzona na organy Grüneberga - podsumowała Teresa Zimniuch.

Wieczór zorganizowany w pełnym reżimie sanitarnym, prowadzony przez Andrzeja Oryla rozpocznie się o godzinie 19:00. Na program koncertu złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary i Roberta Schumannów.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-10-19, godz. 19:39 Łemkowszczyzna w "Cieniach zapomnianych kultur" W Kołbaczu po raz 12 rozpoczęły się "Cienie zapomnianych kultur". Jest to cykl wydarzeń, które odbywają się w atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego. » więcej 2019-10-19, godz. 16:27 Polskie dyktando w Moskwie W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę. » więcej 2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] "Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i… » więcej 2019-10-12, godz. 08:33 Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA] Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie. » więcej
179180181182183184185