Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Organy Barnima Grüneberga kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Organy Barnima Grüneberga kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jarosław Dalecki
Romuald Kalischewski – pianista (od lewej), Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy w Lincoln Center. Fot. Archiwum Rodziny Kalischewskich
Romuald Kalischewski – pianista (od lewej), Alexander Kalischewski – sopran chłopięcy w Lincoln Center. Fot. Archiwum Rodziny Kalischewskich
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. Frank Bieber
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. Frank Bieber
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Justyna Zacharek
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Justyna Zacharek
W kościele pod wezwaniem św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach zainaugurowane zostaną w niedzielę „Koncerty Grünebergowskie”.
Artyści występujący w prestiżowych salach na świecie koncertować będą w Zdrojach w cyklicznych wieczorach realizowanych do grudnia. Włączą się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny - Amoris laetita”.

Podczas koncertu wystąpi rodzinne trio Państwa Kalischewskich, sopranistka Sylwia Burnicka-Kalischewska, pianista Romuald oraz ich 14-letni syn Alexander, sopranista dziecięcy, laureat wielu międzynarodowych konkursów na świecie, m.in. w Nowym Jorku.

- Przez mutację, którą właśnie przechodzę, śpiewam w wysokim rejestrze, w sopranie. W tym wyższym rejestrze lepiej się czuję. Jestem bardzo wdzięczny mojej Mamie, że mnie uczy i wytrzymuje moje grymaszenia. Również Tacie, który mi zawsze towarzyszy przy fortepianie - powiedział Alexander Kalischewski.

Zapewniliśmy również występ organistki Roksany Kalinowskiej, dodała Teresa Zimniuch - koordynatorka „Koncertów Grünebergowskich” parafii kościoła w Zdrojach.

- Dziękujemy przede wszystkim Gminie Miasta Szczecin za dotacje, dzięki którym możemy sprowadzać artystów. Nie byłoby tych koncertów, gdyby nie nasze piękne organy po remoncie. Dzięki temu rozsławiamy muzykę, która została stworzona na organy Grüneberga - podsumowała Teresa Zimniuch.

Wieczór zorganizowany w pełnym reżimie sanitarnym, prowadzony przez Andrzeja Oryla rozpocznie się o godzinie 19:00. Na program koncertu złożą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary i Roberta Schumannów.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-07-05, godz. 16:15 Koncerty w Filharmonii na 76. Urodziny Szczecina [ZDJĘCIA] Gorące rytmy kubańskie i muzyka z pogranicza techno, elektroniki, sięgająca po instrumentarium symfoniczne zabrzmi w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Koncerty zorganizowano z okazji 76. Urodzin Szczecina. » więcej 2021-07-03, godz. 19:09 Operowe przeboje w świnoujskim amfiteatrze Letni Festiwal Operowy rozpoczyna się w sobotę w Świnoujściu. Opera na Zamku po raz trzeci zaprasza mieszkańców i wczasowiczów miejscowości nadmorskich na spotkanie z pięknymi ariami z oper i operetek. » więcej 2021-07-03, godz. 13:46 Zainaugurowano 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej [ZDJĘCIA] Światowej sławy organista Józef Serafin i Polish String Quartet Berlin zainaugurowali w piątek 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2021-07-02, godz. 17:32 Baletowa premiera w Operze na Zamku Opera na Zamku zaprasza w piątek na baletową premierę. Spektakl składa się z dwóch części i zatytułowany jest 'Świecie dziwny / Coming Together'. » więcej 2021-07-02, godz. 17:19 Radio Szczecin Poleca - atrakcje na weekend [WIDEO] Trzymajcie kciuki za pogodę, bo nad morzem szykuje się świetna impreza. Już w tę sobotę Radio Szczecin będzie na żywo nadawać z Międzyzdrojów. » więcej 2021-07-02, godz. 16:39 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Około stu artystów z kraju i zagranicy, ponad 200 kompozycji z różnych epok - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w piątek w Kamieniu Pomorskim 57. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2021-07-02, godz. 10:08 "1946 to był nadal paskudny rok dla Szczecina" Wystawę poświeconą Szczecinowi w 1946 roku będzie można oglądnąć na dziedzińcu kamienicy przy Wojciecha 1. » więcej 2021-06-30, godz. 23:49 Dildo Baggins wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Usłyszeliśmy trzy utwory z jego debiutanckiej płyty. » więcej 2021-06-29, godz. 20:12 Zapraszamy na kolejny minikoncert... [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie muzyka 'dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców'. » więcej 2021-06-29, godz. 12:56 Plácido Domingo Jr. zaśpiewa we wtorek w Szczecinie [ZDJĘCIA] Najsłynniejsze kompozycje Astora Piazzolli zabrzmią we wtorek w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Koncert będzie preludium do tegorocznej edycji Meisinger Music Festival. Zaśpiewa Plácido Domingo Junior. » więcej
1234567