Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Rodzinne muzykowanie Państwa Kalischewskich i występ organistki Roksany Kalinowskiej zainaugurowały w niedzielę w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach "Koncerty Grünebergowskie".
Artyści uczestniczący w tegorocznym cyklu realizowanym do grudnia, włączyli się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny - Amoris laetitia”.

Publiczność gorąco oklaskiwała 15-letniego sopranistę chłopięcego Alexandra Kalischewskiego, laureata wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów na świecie.

- Śpiewałem pieśni neapolitańskie, w których bardzo dobrze się czułem. Bardzo też się cieszę, że mogłem śpiewać z moją Mamą i z moim Ojcem oczywiście, który ze mną już grał na całym świecie. Cieszę się również, że to jest taka piękna idea koncertów, i że mogłem tu wystąpić - powiedział Alexander.

Utalentowany chłopiec brawurowo zaśpiewał przy akompaniamencie swojego Ojca pianisty Romualda Kalischewskiego oraz w duecie z Mamą, prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską.

- Nieczęsto mamy okazję występować wspólnie, a tutaj mieliśmy taką okazję. To było fantastyczne przeżycie. Wybraliśmy arie barokowe dla sopranu chłopięcego dążącego do kontratenora i pieśni neapolitańskie „Santa Lucia”, czy „Torna a Surriento”. To wszyscy znają i bardzo lubią - podsumowała Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Na program wieczoru złożyły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary i Roberta Schumannów.

Koncerty w Zdrojach prowadzone przez Andrzeja Oryla współfinansuje Miasto Szczecin. Odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi ponad 120-letnich organów Barnima Grüneberga.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Alexander Kalischewski – sopranista chłopięcy. Fot. Jan Olczak.
Alexander Kalischewski – sopranista chłopięcy. Fot. Jan Olczak.
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Jan Olczak.
Roksana Kalinowska – organistka. Fot. Jan Olczak.
Organy Barnima Grüneberga w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak.
Organy Barnima Grüneberga w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. Fot. Jan Olczak.
Artyści Koncertu Grünebergowskiego przyjmują gorące owacje publiczności. Fot. Jan Olczak.
Artyści Koncertu Grünebergowskiego przyjmują gorące owacje publiczności. Fot. Jan Olczak.

Zobacz także

2021-07-05, godz. 16:15 Koncerty w Filharmonii na 76. Urodziny Szczecina [ZDJĘCIA] Gorące rytmy kubańskie i muzyka z pogranicza techno, elektroniki, sięgająca po instrumentarium symfoniczne zabrzmi w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Koncerty zorganizowano z okazji 76. Urodzin Szczecina. » więcej 2021-07-03, godz. 19:09 Operowe przeboje w świnoujskim amfiteatrze Letni Festiwal Operowy rozpoczyna się w sobotę w Świnoujściu. Opera na Zamku po raz trzeci zaprasza mieszkańców i wczasowiczów miejscowości nadmorskich na spotkanie z pięknymi ariami z oper i operetek. » więcej 2021-07-03, godz. 13:46 Zainaugurowano 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej [ZDJĘCIA] Światowej sławy organista Józef Serafin i Polish String Quartet Berlin zainaugurowali w piątek 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2021-07-02, godz. 17:32 Baletowa premiera w Operze na Zamku Opera na Zamku zaprasza w piątek na baletową premierę. Spektakl składa się z dwóch części i zatytułowany jest 'Świecie dziwny / Coming Together'. » więcej 2021-07-02, godz. 17:19 Radio Szczecin Poleca - atrakcje na weekend [WIDEO] Trzymajcie kciuki za pogodę, bo nad morzem szykuje się świetna impreza. Już w tę sobotę Radio Szczecin będzie na żywo nadawać z Międzyzdrojów. » więcej 2021-07-02, godz. 16:39 Rozpoczyna się 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Około stu artystów z kraju i zagranicy, ponad 200 kompozycji z różnych epok - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w piątek w Kamieniu Pomorskim 57. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2021-07-02, godz. 10:08 "1946 to był nadal paskudny rok dla Szczecina" Wystawę poświeconą Szczecinowi w 1946 roku będzie można oglądnąć na dziedzińcu kamienicy przy Wojciecha 1. » więcej 2021-06-30, godz. 23:49 Dildo Baggins wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Usłyszeliśmy trzy utwory z jego debiutanckiej płyty. » więcej 2021-06-29, godz. 20:12 Zapraszamy na kolejny minikoncert... [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie muzyka 'dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców'. » więcej 2021-06-29, godz. 12:56 Plácido Domingo Jr. zaśpiewa we wtorek w Szczecinie [ZDJĘCIA] Najsłynniejsze kompozycje Astora Piazzolli zabrzmią we wtorek w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Koncert będzie preludium do tegorocznej edycji Meisinger Music Festival. Zaśpiewa Plácido Domingo Junior. » więcej
1234567