Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Józef Serafin – organista zainaugurował 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Fot. Materiały prasowe.
Józef Serafin – organista zainaugurował 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Fot. Materiały prasowe.
Polish String Quartet Berlin zainaugurował 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Fot. Materiały prasowe.
Polish String Quartet Berlin zainaugurował 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Fot. Materiały prasowe.
Fot. Materiały prasowe Festiwalu w Kamieniu Pomorskim.
Fot. Materiały prasowe Festiwalu w Kamieniu Pomorskim.
Światowej sławy organista Józef Serafin i Polish String Quartet Berlin zainaugurowali w piątek 57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.
W zabytkowej katedrze zabrzmiały kompozycje m.in. Mariana Sawy, Ludwiga van Beethovena i Franciszka Liszta.

Koncert otworzyła słynna Toccata i fuga d-moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha. - Z ogromną przyjemnością zagrałem znów na barokowych organach, tym bardziej, że jestem z nimi związany od bardzo dawna - powiedział prof. Józef Serafin, dyrektor artystyczny festiwalu.

- No nie można nie myśleć o Kamieniu, jeżeli się tutaj przyjechało po raz pierwszy w 1968 roku. Staram się przyciągać tutaj ludzi najwybitniejszych, a z drugiej strony jest tutaj furtka dla debiutantów, dla ludzi młodych, których w Polsce naprawdę nie brakuje - dodał profesor Serafin.

Licznie zebrana publiczność w katedrze gromkimi brawami przyjęła interpretacje artystów.

- Przepiękny koncert, że aż mi ciarki przeszły przez cale ciało, aż odleciałam, no cudnie, po prostu było przepięknie - dodała melomanka.

Zadowolenia z wieczoru nie krył również dyrektor programowy festiwalu prof. Eugeniusz Kus.

- Publiczność potrafi docenić to, co prezentujemy. Katedra w Kamieniu Pomorskim zawsze jest przepełniona słuchaczami. Jest to budujące i bardzo się cieszę, że festiwal doszedł w tym roku do skutku - podsumował profesor Kus.

Kolejny koncert festiwalu w piątek, 9 lipca 2021 roku, podczas którego wystąpią organistka Hanna Dys, akordeonista Klaudiusz Baran i wiolonczelista Tomasz Strahl.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-09-14, godz. 11:10 Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści… » więcej 2021-09-13, godz. 11:01 Grand Prix dla "Wielkich ust" Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi 'Wielkie usta'. » więcej 2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju 'Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021' zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej 2021-09-10, godz. 17:57 Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium” Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. » więcej 2021-09-09, godz. 19:29 Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO] Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę. » więcej 2021-09-09, godz. 17:54 Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA] W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle. » więcej 2021-09-09, godz. 12:08 Zmarł Wiesław Gołas Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej. » więcej 2021-09-08, godz. 15:00 Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki 'Filary'. » więcej 2021-09-08, godz. 09:15 55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu. » więcej
1234567