Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Alena Baeva – skrzypaczka. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Alena Baeva – skrzypaczka. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023.
O programie tego koncertu zdecydowaliśmy z dyrektor Dorotą Serwą już w ubiegłym roku - powiedział Rune Bergmann - dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To wspaniałe, że wróciłem, żeby otworzyć nowy sezon w Filharmonii. Wybrałem na ten uroczysty wieczór muzykę jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Z tej okazji wystąpi u nas wyjątkowa solistka - światowej sławy skrzypaczka Alena Baeva. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego oraz słynnego - im. Niccolò Paganiniego. Artystka regularnie współpracuje z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami, choćby z nowojorskimi, tokijskimi i londyńskimi symfonikami. Jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Zagra Koncert skrzypcowy nr 1 op. 35 Karola Szymanowskiego. Jego muzyka jest fantastyczna. To moja faworytka - powiedział Rune Bergmann.

W Filharmonii usłyszymy także pełną młodzieńczej ekspresji Uwerturę koncertową E-dur op. 12 i Symfonię nr 2 B-dur op. 19 2a, którą zgodnie z życzeniem Szymanowskiego, w latach 1934-36 przeinstrumentował Grzegorz Fitelberg. Początek koncertu o godzinie 19.
Relcja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2022-11-16, godz. 21:03 Filmy o górach za tydzień w Szczecinie [ZDJĘCIA] 10. Przegląd Filmów o Górach ruszy w Szczecinie już za tydzień. Zaplanowano niemal tysiąc minut projekcji, do tego spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz wystawy. » więcej 2022-11-14, godz. 20:35 Zmarł Jerzy Połomski W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała PAP menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie. » więcej 2022-11-11, godz. 18:48 Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej 2022-11-11, godz. 15:55 Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów. » więcej 2022-11-07, godz. 14:27 „Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie 'Zapach Sztuki'. » więcej 2022-11-06, godz. 12:54 Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert Orkiestry Kameralnej Opery Berlińskiej i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” to tylko… » więcej 2022-11-06, godz. 08:13 Polskie filmy w Chicago W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju. » więcej 2022-11-05, godz. 14:30 W Willi Lentza „Poloneza czas zacząć...” Ruszyła kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie dzisiejszym wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”. » więcej 2022-11-05, godz. 09:38 Chór im. prof. Jana Szyrockiego zainaugurował obchody 70-lecia istnienia [WIDEO, ZDJĘCIA] Trzema bisami i gromkimi brawami publiczności śpiewającej z artystami, zakończył się wczoraj w Radiu Szczecin koncert Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2022-11-05, godz. 09:16 Najnowszy film Marka Osajdy. Przedstawił historię znanego plakacisty Historię Lexa Drewińskiego, twórcy plakatów nagradzanych na prestiżowych konkursach na całym świecie, opowiedział w swoim najnowszym filmie Marek Osajda. » więcej
1234567