Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Bartłomiej Nizioł – skrzypek (od lewej), Piotr Sałajczyk – pianista i Krzysztof Grzybowski – klarnecista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Bartłomiej Nizioł – skrzypek (od lewej), Piotr Sałajczyk – pianista i Krzysztof Grzybowski – klarnecista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Bartłomiej Nizioł – fenomenalny skrzypek urodzony w Szczecinie, Piotr Sałajczyk – świetny pianista, ceniony interpretator muzyki najnowszej i Krzysztof Grzybowski – jeden z najlepszych polskich klarnecistów współczesnych, zagrali wczoraj, 8 grudnia 2023 roku w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Artyści brawurowo wykonali mało znany i bardzo trudny Koncert potrójny na skrzypce, klarnet, fortepian i orkiestrę Stanisława Skrowaczewskiego. - To wybitny muzyk, którego kompozytorskie dokonania przyćmiła wielka kariera dyrygencka – powiedział Norbert Twórczyński prowadzący również szczecińskich symfoników.

- Dzieło złożone, wielopłaszczyznowe, zróżnicowane. To muzyka czerpiąca pełnymi garściami z awangardy, więc z całą pewnością jest to utwór efektowny i tyleż samo wymagający – uzupełnił Twórczyński.

Prowadzić ten wieczór w setną rocznicę urodzin Mistrza Skrowaczewskiego na dodatek z tak doskonałymi solistami, to było dla mnie ogromne wyróżnienie – dodał dyrygent.

- Muszę zdobyć się trochę na takie prywatne wyznanie ponieważ jestem szczecinianinem. I jeszcze kiedy byłem w szkole muzycznej, to Pan Bartłomiej Nizioł już był swego rodzaju legendą w naszym mieście, więc to, że mogłem dziś stanąć z nim na tej scenie, to jest spełnienie moich młodzieńczych marzeń. A oprócz tego, że był tam Bartłomiej Nizioł – klasa sama w sobie, to mieliśmy też znakomitych solistów. Także, to że mogli się spotkać w jednym dziele z naszą orkiestrą i ze mną, poczytuję sobie za wielkie szczęście – podsumował Norbert Twórczyński.

Podczas wieczoru zabrzmiały również rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów XX wieku Romana Palestra i Henryka Warsa.

Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-02-14, godz. 11:43 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych. Promocja książki w Książnicy Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-13, godz. 20:32 Eurowizja ze szczecińskim akcentem? Eurowizja z wątkiem szczecińskim - to prawdopodobny scenariusz. Możliwe, że w tym telewizyjnym konkursie muzycznym usłyszymy utwór z udziałem Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. » więcej 2024-02-10, godz. 18:16 Historia Kory w szczecińskim Teatrze Polskim "Kora - dziecko słońca" - to tytuł sztuki, której premiera odbędzie się dziś w Teatrze Polskim w Szczecinie. Będzie to muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej piosenkarce, autorce tekstów oraz malarce. » więcej 2024-02-09, godz. 10:14 Dom Kultury w Dobrej powraca po kilkudziesięciu latach niebytu Po 30 latach od likwidacji - znów zacznie działać. To Dom Kultury w Dobrej koło Nowogardu. » więcej 2024-02-08, godz. 20:42 Dzień prof. Marka Jasińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I Stopnia w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Twórca utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych oraz instrumentalnych. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych. Marek Jasiński - wielce… » więcej 2024-02-08, godz. 15:04 Pięćdziesięcioosobowa supergrupa nagrała charytatywny singiel [WIDEO] Takiej supergrupy jeszcze nie było. Prawie 50 muzyków - od Bruce'a Springsteena po członków Queen, Stonesów i Black Sabbath - połączyło siły i nagrało singiel charytatywny. To nowa wersja klasycznej kompozycji gitarzysty Dire… » więcej 2024-02-08, godz. 13:51 "Nie zdajemy sobie sprawy, ile obozów pracy było na Pomorzu Zachodnim" Życie codzienne filii obozu Ravensbrück w Chojnie trafia na ekrany kin. » więcej 2024-02-07, godz. 17:41 Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA] Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. » więcej 2024-02-06, godz. 14:22 Nie żyje aktor Wiesław Orłowski. Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata. » więcej 2024-02-06, godz. 07:57 Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA] Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału… » więcej
29303132333435