Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Tadeusz Szubka w Radiu Szczecin, fot. Konrad Wojtyła
Prof. Tadeusz Szubka w Radiu Szczecin, fot. Konrad Wojtyła
"Rzecz jasna język może kształtować i deformować nasze poznanie, chociaż musimy być ostrożni w opisie konkretnych przypadków, aby bezwiednie nie zakładać, że z jednej strony mamy gotowe, wyraziste treści poznawcze, a z drugiej – kategorie języka, w które chcemy je wtłoczyć. Korzenie deformacji są zazwyczaj dwojakie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z wpływu języka na to, co i jak poznajemy, oraz nie dostrzegamy jego ograniczeń" - mówi na łamach magazynu Filozofuj! - prof. Tadeusz Szubka. Periodyk popularyzujący filozofię obchodzi właśnie 4. urodziny, a szczeciński uczony wchodzi w skład jego rady naukowej. Hasło przewodnie piątego numeru brzmiało: "Jak działa język?", ale Konrad Wojtyła rozmawia z prof. Szubką nie tylko o języku, ale również o metafizyce, teologii literatury, granicach (samo)poznania, interdyscyplinarności nauk, a nawet Ustawie 2.0.
Tadeusz Szubka – Profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, a także członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Prowadził badania w wielu uznanych instytucjach w Europie, USA i Australii. Szubka jest też dożywotnim członkiem Clare Hall Cambridge, który wchodzi w skład University of Cambridge. Interesuje się filozofią analityczną, pragmatyzmem, metafizyką, filozofią języka i umysłu, epistemologią oraz metodologią filozofii.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z prof. Tadeuszem Szubką
 

Zobacz także

2024-05-05, godz. 17:00 Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt przyznane Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade, Ivor MacAskill otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Premiera Goleniowskiej Rock Opery 17 maja 2024 oraz nowy spektakl Teatru Brama na jesień Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym… » więcej 2024-05-05, godz. 15:30 Artur Moon | „Kolejne 'Koncerty w Ciemności' zagram w Chinach...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Zagrał przy komplecie melomanów trzy koncerty w Operze na Zamku w Szczecinie. 28-letni Artur Moon – polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner, laureat… » więcej 2024-05-05, godz. 14:55 Finał 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Różnorodne zespoły, od duetów po festiwalową orkiestrę. Urozmaicony program wielkich mistrzów partytury od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha… » więcej 2024-04-29, godz. 01:17 Międzynarodowy Konkurs Formy na Kontrapuncie [POSŁUCHAJ] Ostatnie przestawienie Międzynarodowego Konkursu Formy odbędzie się dziś (28 kwietnia) na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. O 16-tej na… » więcej 2024-04-28, godz. 14:45 Mariusz Lubomski 40 lat na scenie | „Pociągi z Torunia do Szczecina zawsze przyjeżdżały nad ranem...” [ROZMOWA… Jego Spacerologię, Underground czy Psychobójcę śpiewała przed laty cała Polska. Mariusz Lubomski – artysta malarz i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki… » więcej 2024-04-28, godz. 23:09 Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X [ROZMOWA] Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wydał kolejną książkę dotyczącą Gryfitów. Tym razem to Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z… » więcej 2024-04-28, godz. 16:20 Trio Legend zainaugurowało 6. Festiwal Szczecin Classic [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] (…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego… » więcej 2024-04-22, godz. 16:51 "Błądzić skutecznie". Zmarł prof. Zbigniew Mikołejko [ROZMOWA] W poniedziałek (15 kwietnia) w wieku 72 lat zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był filozofem religii, historykiem idei, poetą i bardzo medialną postacią… » więcej 2024-04-22, godz. 18:08 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpoczęty [POSŁUCHAJ] Głośno, kolorowo i radośnie rozpoczął się w piątek (19 kwietnia) wieczorem Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Pierwszym elementem festiwalu… » więcej
23456