Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
WEISS VIDEO ORCHESTRA i szczecińscy symfonicy. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
WEISS VIDEO ORCHESTRA i szczecińscy symfonicy. Fot. [Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Wczoraj (18.05.2019), w ramach cyklu LAB 8 - El multi, odbył się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert "Weiss Video Orchestra", którą stworzył Szymon Weiss - kompozytor, producent muzyczny, perkusista, eksperymentator, twórca zaangażowanej tanecznej elektroniki i muzyki filmowej. Nazwany jest złotym dzieckiem polskiego techno. Jest jedynym rodzimym muzykiem w berlińskiej wytwórni "Stil vor Talent”. Równie bliskie jest mu akustyczne brzmienie bębnów, jak i dźwięki generowane elektronicznie. Twierdzi, że "techno, to za mało". Podejście to wdraża w przedsięwzięciach solowych oraz tych, do których zaprasza muzyków z różnych światów.
Szymon Weiss wystąpił ze swoim projektem, w którym zespolił własne produkcje z pogranicza techno i elektroniki z symfonicznym instrumentarium, nadając im nowe konteksty oraz potęgę fuzji dźwięków. "Weiss Video Orchestra" to więcej niż koncert, to audiowizualny spektakl, pełnoprawna narracja, która zaprasza nie tylko do tańca, ale i do swobodnego oddania się jej lirycznym partiom. Projekt jest również obfitą ucztą dla oczu, bowiem muzykom towarzyszą wizualizacje autorstwa Macieja Szupicy znanego z działań solowych i kolaboracji, m.in. z Natalią Przybysz, czy "Pink Freud".
Szymon Weiss w Filharmonii połączył siły z dwunastoosobowym zespołem muzyków Orkiestry Symfonicznej Szczecinie. "Weiss Video Orchestra" poprowadził dyrygent Tomasz Citak, a po koncercie z artystami rozmawiała Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-02-17, godz. 10:33 Artur Ruciński | "Mam już propozycje Metropolitan Opera na 2024 rok..." [POSŁUCHAJ] Artur Ruciński - solista piątkowego koncertu (14.02.2020) Filharmonii w Szczecinie należy do elitarnej grupy piętnastu polskich śpiewaków zatrudnionych od… » więcej 2020-02-17, godz. 10:36 Pier Giorgio Morandi i Artur Ruciński w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Słynne arie operowe Piotra Czajkowskiego, Stanisława Moniuszki, Pietro Mascagniego, Giacomo Pucciniego i Giuseppe Verdiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2020-02-19, godz. 18:39 Wiktor Zborowski wspomina Jerzego Gruzę [POSŁUCHAJ] Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca wielu filmów, widowisk, programów telewizyjnych i seriali. Przez wiele lat był związany z… » więcej 2020-02-17, godz. 10:47 "Romeo i Julia - premiera w Operze na Zamku [RELACJA] Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała na Walentynki operę Charles'a Gounoda "Romeo i Julia". To historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira o tym samym… » więcej 2020-02-17, godz. 12:46 "Wilno. Krew i łzy. Ponary" [ROZMOWA] 12 lutego w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyła się promocja książki "Wilno. Krew i Łzy. Ponary", której autorką jest Danuta Szyksznian-Ossowska. Opowiada… » więcej 2020-02-17, godz. 12:42 Dariusz Załuski gościem 9. Przeglądzie Filmów o Górach [POSŁUCHAJ] Dariusz Załuski - polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników… » więcej 2020-02-17, godz. 19:44 minęła 80. rocznica deportacji Żydów ze Stettina [RELACJA] Zaledwie w pół roku od wybuchu II wojny światowej naziści postanowili pozbyć się z Rzeszy własnych współobywateli pochodzenia żydowskiego. Była to pierwsza… » więcej 2020-02-07, godz. 22:11 Sensacyjny zakup! Nieznane archiwum Wirpszy i Kureckiej wróciło do Szczecina [ROZMOWA] Nieznane fotografie, materiały z lat 40. i 50. XX wieku, zaświadczenia, listy, notesy, bruliony, rękopisy wierszy i prozy, rękopiśmienne i maszynowe wersje… » więcej 2020-02-09, godz. 15:37 Oliver Schnyder i Rune Bergmann grają Beethovena [POSŁUCHAJ, GALERIA] W 2020 roku świat obchodzi 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Jego dzieła wykonywane są najczęściej w historii. Zatem w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2020-02-10, godz. 11:45 Znakomici goście na 9. Szczecińskim Przeglądzie Filmów o Górach O! GÓRY [ROZMOWA] W Szczecinie trwa 9. Szczeciński Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. Od piątku (7 lutego) pokazy i spotkania festiwalowe odbywają… » więcej
12345