Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [www.piw.pl]
fot. [www.piw.pl]
17 lutego 2020 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, w serii "Biblioteka klasyków", ukaże się 4-tomowa edycja próz zebranych Jerzego Andrzejewskiego. Autorem posłowia jest prof. Andrzej Skrendo z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydawca postanowił wznowić, m.in. "Miazgę", "Bramy raju", "Ciemności kryją ziemię", "Ład serca" oraz wiele opowiadań. Co ciekawe, w kolekcji zabraknie m.in. "Popiołu i diamentu".
Jerzy Andrzejewski (1909-1983) – prozaik, publicysta, felietonista, scenarzysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, poseł na Sejm PRL I kadencji, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". W latach 1949–1952 mieszkał w Szczecinie w willi przy ulicy Pogodnej 34. Był pierwszym prezesem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Wspólnie z Heleną Kurcyusz i Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim założył Klub 13 Muz.
Pisarz, który pozostawił po sobie wiele powieści, opowiadań, dramatów, esejów oraz dzienników, którego twórczość była tak bardzo różnorodna, że można odnieść wrażenie istnienia za nią wręcz kilku autorów Do tego człowiek z wyjątkową biografią, o którym sam Andrzej Wajda powiedział: „Nie znam nikogo, kto popełniając takie błędy, potrafił odejść od nich tak daleko, kto gotów był na zburzenie całego warsztatu twórczego, który przez lata doskonalił, aby zaczynać wszystko od początku”. Być może powyższe sprawia, że droga współczesnego czytelnika do jego twórczości nie jest drogą prostą.
Jak pisze Skrendo: "Droga współczesnego czytelnika do dzieła Jerzego Andrzejewskiego nie jest prosta. Stoi na niej kilka przeszkód. Część wynika z faktu, że Andrzejewski – na pierwszy rzut oka – pozostawił po sobie książki tak różne, jakby je pisał nie jeden autor, ale kilku. [...] Niekiedy wydaje się, że Andrzejewski w całości utopiony jest w kulturze PRL – i to nie tylko tam, gdzie jest najsłabszy, ale także tam, gdzie najlepszy. Ale – powiedzmy od razu – może to być mylące wrażenie. Być może dzieje się na odwrót: to my, jego dzisiejsi czytelnicy, jesteśmy PRL-em naznaczeni, jak trauma wraca on do nas wywołując kryzysy tożsamości – i stąd nasze kłopoty z czytaniem Andrzejewskiego i uwodząca łatwość ferowania ocen".
O roli i znaczeniu pisarstwa Andrzejewskiego, Konrad Wojtyła rozmawia z prof. Andrzejem Skrendo.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2023-03-05, godz. 19:59 Michał Zabłocki - "Bóg z innej parafii. Wiersze z lat 1979-2022" [POSŁUCHAJ] Wybór wierszy Michała Zabłockiego "Bóg z innej parafii" obejmuje utwory z lat 1979-2022. Zabłocki to nie tylko poeta, ale także autor tekstów piosenek… » więcej 2023-02-26, godz. 14:40 "Opowieści o Ojczyźnie" Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Śmiech, złość, płacz i współczucie" - tak w kilku słowach można określić najnowszą książkę Dmitrija Glukhovsky'ego zatytułowaną "Opowieści… » więcej 2023-02-19, godz. 20:42 Elżbieta Cherezińska - "Sydonia. Słowo się rzekło" [POSŁUCHAJ, GALERIA] Legendę o Sydonii zna w Szczecinie prawie każdy. O szlachciance, która rzekomo rzuciła klątwę na ród Gryfitów i została za to spalona na stosie znają… » więcej 2023-02-12, godz. 15:46 Eugenia Kuzniecowa - "Nim dojrzeją maliny" [ROZMOWA] "Pięknie napisana opowieść rozrasta się jak jabłoniowy sad. Przede wszystkim jednak stawia pytanie, co należy wyciąć, a co pozostawić" – tak o książce… » więcej 2023-01-22, godz. 19:47 Marek Teler - "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia" [ROZMOWA] Arystokratki, stenotypistki, początkujące aktorki - wybory przedwojennej Miss Polonia były niezwykle demokratyczne. Zdjęcie do prasy, która zajmowała się… » więcej 2023-01-13, godz. 09:55 Nowy tom Bogdana Prejsa - "lękopisy dla kotanki" [ROZMOWA] "lękopisy dla kotanki" (wyd. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, 2022) - taki tytuł nosi najnowszy tom wierszy Bogdana Prejsa. Jak pisze Leszek Szaruga… » więcej 2023-01-08, godz. 14:57 Maciej Zdziarski - "Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia" [ROZMOWA] "Na skrzydłach..." to wyjątkowy zbiór piętnastu rozmów, w trakcie których polscy birdwatcherzy opowiadają o swojej niecodziennej pasji. Niektórzy zrywają… » więcej 2022-12-26, godz. 22:10 Cezary Harasimowicz - "Adam" [POSŁUCHAJ] "Mickiewicz nie jawi się tu wyłącznie jako geniusz, cudowne dziecko romantyzmu. Jest mężczyzną z krwi i kości - delikatnym i uduchowionym, ale też kochliwym… » więcej 2022-12-18, godz. 22:53 Iwony Poczopko - "Nie chcę żeby umarła" [POSŁUCHAJ] "Kontrowersyjna, okrutna, zabawna rzecz o chorowaniu i umieraniu. Temat posępny, ale tekst pogodny, czasami można się uśmiać do łez, bo wiadomo, że najlepsze… » więcej 2022-12-04, godz. 15:30 Marek Teler - "Amanci II Rzeczypospolitej" [ROZMOWA] Franciszek Brodniewicz, Aleksander Żabczyński, Adam Brodzisz, Zbigniew Rakowiecki, Witold Zacharewicz… To do nich wzdychały wielbicielki przedwojennego kina… » więcej
34567