Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury zmarł dziś w Krakowie. Doctor Honoris Causa, m.in. uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Yale, w Pittsburghu, Rochester, Bordeaux, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Buenos Aires, Lucernie, ale i Muzycznego w Warszawie, krakowskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. Maestro był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku, a od roku 2000 pełnił tę funkcję w China Philharmonic Orchestra.
Krzysztof Penderecki ukończył w 1958 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza, a po 14 latach, został Rektorem swojej Alma Mater.
Jego domeną była nie tylko muzyka. Jedną z wielu pasji była także dendrologia. Specjalizował się w sadzeniu drzew i labiryntów. Jeden z nich ma cztery tysiące metrów kwadratowych i powstał w miejscu przeznaczonym dla artystów.
Z myślą o przyszłych pokoleniach twórców, stworzył dla nich, zakochanych w muzyce, przyrodzie oraz pięknie, miejsce niezwykłe. Idea Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, bo tu jest to miejsce, odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich na przełomie XVI i XVII wieku. Zniszczony dwór, w którym przez lata mieszkał i malował również Jacek Malczewski, odrestaurował Profesor Krzysztof Penderecki. Dzięki tej heroicznej pracy, po latach do Lusławic ponownie przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata, by tu, jak to bywało za czasów Braci Polskich, uczyć się "sztuki prowadzenia dysput, a w dziedzinie muzyki, wspólnego śpiewania psalmów i pieśni…".
Dorota Zamolska wielokrotnie spotykała się z Maestro m.in. w Lusławicach, ale ostatnią rozmowę przeprowadziła z Nim 14 grudnia 2018 roku po koncercie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas którego zabrzmiało monumentalne dzieło Mistrza Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy".
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Pendereckim
 

Zobacz także

2020-05-31, godz. 14:27 Natalia Kukulska flirtuje z Chopinem [POSŁUCHAJ] Jeśli ktoś myśli, że ta wokalistka śpiewa tylko piosenki pop takie jak "Sexi Flexi", "Im więcej Ciebie tym mniej", czy "Wierność jest nudna" jest w błędzie… » więcej 2020-05-31, godz. 14:38 "Cinematic Piano" Aleksandra Dębicza | Filharmonia w Szczecinie on-line [POSŁUCHAJ, GALERIA] Aleksander Dębicz – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej zagra w niedzielę (31.05.2020) w Filharmonii… » więcej 2020-05-31, godz. 14:53 Krzysztof Meisinger | Ekskluzywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną "Chandos" i Meisinger Music Festival… Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:45 Inspektor Jass na tropie Mingusa [POSŁUCHAJ] Cykl koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" przeniesiony został w przestrzeń Internetu. Kolejna odsłona comiesięcznych koncertów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:49 Premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy" [POSŁUCHAJ] Pierwszy pokaz w tym roku, w formie kina plenerowego w Szczecinie zorganizowało w miniony piątek Stowarzyszenie "Kamera". Podwórko kamienicy gdzie mieści się… » więcej 2020-05-31, godz. 15:21 Pocztowa 19 - nowy adres na kulturalnej mapie Szczecina [ROZMOWA] W Szczecinie powstało nowe miejsce kulturotwórcze. Założyła je autorka "Kamienicy w lesie" - Monika Szymanik. "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki… » więcej 2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej 2020-05-24, godz. 19:54 Konkurs na piosenkę o Szczecinie [POSŁUCHAJ] Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie, w konkursie Music Szczecin Net. Celem jest promocja muzyczna Miasta Szczecina oraz wyłonienie zwycięskiego… » więcej
12345