Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe]
Fot. [Materiały prasowe]
Artur Cieślak – kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, pedagog i wykładowa Akademii Sztuki w Szczecinie wydał kolejną płytę zatytułowaną "Selected Works" zawierającą część jego utworów stworzonych od 1999 do 2019 roku. Artysta studiował grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Warszawie u słynnych pianistów Reginy Smendzianki i Jerzego Romaniuka oraz kompozycję pod kierunkiem Jana Astriaba w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia Kompozytorskie u Mariana Borkowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina.
Artur Cieślak początkowo rozwijał intensywną działalność koncertową. Występował w kraju i za granicą. Zrealizował wiele nagrań dla radia i telewizji. Zdobył też niezliczoną liczbę nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. im. Marii Canals w Barcelonie oraz w Palma de Mallorca. Był także stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz laureatem prestiżowej fundacji "Primus Inter Pares".
W połowie lat dziewięćdziesiątych skoncentrował się na kompozycji. Jego utwory zdobywały najwyższe laury m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu i The International Music Prize for Excellence in Composition w Salonikach. Wykonywane były również m.in. podczas XIII Światowego Kongresu Saksofonowego w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, na Międzynarodowych Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Poznańska Wiosna Muzyczna", "Od Chopina do Góreckiego – źródła i inspiracje" w Warszawie oraz w Katowicach, Krakowie i Szczecinie, a także w Niemczech, Belgii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.
Najnowsza płyta Artura Cieślaka "Selected Works" zawiera dziewięć utworów kompozytora w wykonaniu pianistek Anny Lewickiej-Capiga, Mileny Palkaj i Doroty Maciaszczyk, wiolonczelistek Natalii Wesołowskiej oraz Klary Świdrów, a także klarnecisty Bogusława Jakubowskiego. Nie tylko o krążku sfinansowanym przez Akademię Sztuki w Szczecinie, a wydanym przez "Acte Préalable" – polskie wydawnictwo fonograficzne i muzyczne założone w 1997 roku przez Jana A. Janickiego w celu promowania nieznanej, zapomnianej lub też współczesnej muzyki polskiej, z Arturem Cieślakiem rozmawia Dorota Zamolska.
Ilustracją spotkania są fragmenty kompozycji Cieślaka: "Niedopowiedzenia" na wiolonczelę i fortepian (Understatements for cello and piano) w wykonaniu Natalii Wesołowskiej i Mileny Palkaj, I Sonata fortepianowa "Post-Neo" na lewą rękę (Piano Sonata nr 1 "Post-Neo" for left hand) w interpretacji Mileny Palkaj oraz "Monolog" na klarnet (Monologue for clarinet) w wykonaniu Bogusława Jakubowskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej 2020-05-24, godz. 19:54 Konkurs na piosenkę o Szczecinie [POSŁUCHAJ] Do 15 czerwca można zgłaszać swój utwór o Szczecinie, w konkursie Music Szczecin Net. Celem jest promocja muzyczna Miasta Szczecina oraz wyłonienie zwycięskiego… » więcej 2020-05-24, godz. 19:59 75 filmów na 75-lecie polskiego Szczecina [ROZMOWA] Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia we współpracy ze Stowarzyszeniem Kamera przygotowało cykl filmowy, którego prezentacja zaczyna się już jutro (25.05)… » więcej 2020-05-18, godz. 11:24 Nagrody Artystyczne Szczecina [ROZMOWA] W ostatnim tygodniu ogłoszono nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Za szczególne osiągnięcia w 2019 roku otrzymali je: Baltic Neopolis Orchestra… » więcej 2020-05-18, godz. 11:57 "Czerwie" z muzykę do filmu "Metropolis" Fritza Langa [POSŁUCHAJ] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza dziś wieczorem (17.05) na kolejny koncert online. Tym razem usłyszymy zespół "Czerwie", który… » więcej 2020-05-18, godz. 11:31 Rozmowa z Michałem Giełzakiem - szefem DK "Krzemień" [POSŁUCHAJ] Decyzją prezydenta Szczecina funkcję dyrektora Domu Kultury "Krzemień" w Podjuchach od 15 kwietnia pełni Michał Giełzak. "Krzemień" będzie drugą samodzielną… » więcej 2020-05-18, godz. 11:38 Baltic Neopolis Orchestra świętuje 12. urodziny! [POSŁUCHAJ] Cały tydzień przed "oficjalnymi" urodzinami BNO świętowała w sieci! Na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się specjalna nakładka, która umożliwia… » więcej 2020-05-18, godz. 11:43 Noc Muzeów 2020 - inaczej niż zwykle [POSŁUCHAJ] Tegoroczna 15. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie z powodu pandemii koronawirusa nie odbyła się w tradycyjnej formule. Jedynie Trafostacja Sztuki Szczecin zaprosiła… » więcej
12345