Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Organy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org Kapitel CC0 (domena publiczna)
Organy Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Fot. www.wikipedia.org Kapitel CC0 (domena publiczna)
Profesor Józef Serafin, światowej sławy organista, zainaugurował 13. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie zasiadając za kontuarem instrumentu znajdującego się w Bazylice Archikatedralnej św. Apostoła. Organy posiadają 66 głosów rozmieszczonych na czterech manuałach i klawiaturze nożnej. Składają się z 4743 piszczałek (najmniejsza ma 11 milimetrów, a największa 10 metrów) wykonanych z drewna oraz stopu cyny i ołowiu. Cały instrument waży 38 ton.

Organy, które za czasów drugiej wojny światowej znajdowały się w kościele, wykonane zostały w latach 1697-1700. Pracami kierował mistrz Mathias Schurich z Drezna. Niemal gotowe dzieło zakończył Arp Schitger z Hamburga, jeden z najsłynniejszych w Europie budowniczych organów barokowych. Pierwszy uroczysty koncert na 85-głosowym instrumencie odbył się 11 stycznia 1700 roku. Warto dodać, że na przełomie XVIII i XIX wieku na tych organach grał m.in. Carl Löwe, kompozytor, kantor i mistrz pieśni romantycznej.

Przedwojenny instrument, w celu ochrony przed skutkami alianckich bombardowań Szczecina, został w lipcu 1944 roku zdemontowany i wywieziony przez Niemców do miejscowości Niemieńsko. Co się z nim stało później, nie wiadomo.

Inicjatywa wybudowania nowych, koncertowych organów dla szczecińskiej katedry pojawiła się w 2004 roku. Postanowiono wówczas, nie wzorować się na istniejącym do 1945 roku instrumencie, lecz stworzyć całkowicie nowe dzieło. W marcu 2008 roku rozpoczęto montaż organów w katedrze, które skonstruował Dariusz Zych z Wołomina. Poświęcenie instrumentu i nadanie mu imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie.
Podczas koncertu inaugurującego 13. Festiwal Organowy (4.07.2020) zabrzmiały kompozycje Jehana Alaina, Ferenca Liszta i Marian Sawy. W programie wieczoru znalazły się również utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Cesara Franka i Friedricha Haendla w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Solistów „Arte Con Brio” oraz sopranistki Zofii Skowron.

Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Rewaloryzacji Zabytków Sakralnych i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie „Katedra” w pełnym reżimie sanitarnym.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkadziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej
12345