Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Przez całe wakacje w każdy czwartek o godz. 20.00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prezentuje na swoich kanałach Facebook i YouTube ostatnią książkę Waleriana Pawłowskiego w interpretacji Przemysława Żychowskiego – aktora Teatru „Pleciuga”. „Poradnik Melomana”, bo najprawdopodobniej taki tytuł będzie nosiło to vademecum, Filharmonia wyda jeszcze w tym roku z okazji setnej rocznicy urodzin Artysty.
Walerian Pawłowski choć urodził się w Kielcach, to dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu. Okupację przeżył w Krakowie, gdzie w 1951 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Jego nauczycielami akademickimi byli m.in. Artur Malawski, Walerian Bierdiajew, Henryk Sztompka i Adam Bronisław Ciechański. Studiował m.in. z przyszłymi wybitnymi pianistkami – Haliną Czerny-Stefańską i Reginą Smendzianką, oraz przyszłymi dyrygentami – Stefanem Marczykiem, Krzysztofem Missoną i Jerzym Procnerem. Po studiach artysta pracował z Bydgoską Orkiestrą Radiową. W 1954 roku przyjechał do Szczecina, w którym zadebiutował jako dyrygent „Eroiką” Ludwiga van Beethovena i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Pracował w Filharmonii jako dyrygent i prelegent audycji muzycznych, współpracował ze szczecińską operą, prowadził zajęcia m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, a także na Politechnice Szczecińskiej z zakresu sztuki. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli m.in. „Otello” Williama Szekspira i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Stworzył także sporo utworów scenicznych m.in. do tekstów litewskiego poety Eduardasa Mieželaitisa „Żmogus” oraz „In memoriam” i do utworów Czesława Miłosza. Napisał wiele książek popularyzujących głównie muzykę klasyczną, wśród których znalazła się m.in. „Muzyka i miłość”. Napisał także dwie autobiograficzne książki: „Na krzywej pięciolinii” oraz „Takty i nietakty”. Przez kilkadziesiąt lat prowadził w Polskim Radiu Szczecin audycję „Gawęda Mistrza Waleriana, a w „Kurierze Szczecińskim” rubrykę „Walerianowe Kropelki”. Zasiadał w gronie założonego w maju 1998 roku Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Domu Koncertowego w Szczecinie, dziś nowej siedziby Filharmonii .
Był zamiłowanym podróżnikiem, fotografikiem, pasjonatem sportów motorowych, sztuki walki zapaśniczej wolnoamerykanka, zapalonym motocyklistą i miłośnikiem motocykli „Junak”, a także kolekcjonerem nagrań płytowych.
O „Poradniku Melomana” Waleriana Pawłowskiego, jednej z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego Szczecina, z Ludwiką Mitkiewicz rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-09-14, godz. 10:16 Rarytas płytowy na rynku muzycznym | Duet gitarowy Pajestka-Kostecki [POSŁUCHAJ, GALERIA] Rarytas płytowy na rynku muzycznym. Tak można najkrócej zrecenzować krążek pt. „Aphelion” duetu gitarowego Pajestka-Kostecki. Artyści działający od… » więcej 2020-09-14, godz. 11:36 Kto będzie dyrektorem Willi Lentza? [ROZMOWA] Przepięknie odremontowana Willa Lentza od 1 października ma być samodzielną instytucją kultury. Prezydent Szczecina powołał radę programową, w skład… » więcej 2020-09-14, godz. 11:31 "Dzieci z dworca ZOO" na początek sezonu [POSŁUCHAJ] Po kilku miesiącach przerwy wywołanej sytuacją pandemiczną Opera na Zamku w Szczecinie zaprosiła do siebie na spektakl. Zaczęto mocnym i nagradzanym baletem… » więcej 2020-09-14, godz. 11:39 Nagrody "Pro Arte" przyznane [POSŁUCHAJ] Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi… » więcej 2020-09-14, godz. 20:13 Anna Kamieńska bohaterką "eleWatora" [POSŁUCHAJ] W minionym tygodniu odbyła się kolejna promocja kwartalnika literacko-kultralnego "eleWator". Choć 32. numer ukazał się już jakiś czas temu Wydawnictwo… » więcej 2020-09-06, godz. 15:57 Recital fortepianowy w złotej sali Filharmonii [POSŁUCHAJ, GALERIA] Po półrocznej przerwie w związku z pandemią wywołaną koronawirusem, w pełnym reżimie sanitarnym odbył się w Filharmonii w Szczecinie pierwszy koncert… » więcej 2020-09-06, godz. 21:28 4. Meisinger Music Festival przeszedł do historii [POSŁUCHAJ, GALERIA] Meisinger Music Festival ma już ugruntowaną pozycję w świecie artystycznym. Podczas poprzednich edycji wydarzenia koncertowały światowe gwiazdy muzyki klasycznej… » więcej 2020-09-06, godz. 16:05 "Sydonia. Pro Memoria" na Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] Mija właśnie 400 lat od procesu i śmierci oskarżonej o czary pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck. Od piątku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie… » więcej 2020-09-06, godz. 16:11 55. Kontrapunkt w tym roku w Prologu [POSŁUCHAJ] 55. Kontrapunkt w tym roku w Prologu, Główny program jubileuszowego Przeglądu Teatrów Małych Form dopiero w przyszłym roku. W marcu, kiedy wybuchła pandemia… » więcej 2020-09-06, godz. 21:52 VI Turniej Muzyków Prawdziwych [RELACJA] Dziś (6 września) koncert finałowy VI Turnieju Muzyków Prawdziwych. Cały festiwal odbył się online: występy zespołów biorących udział w przeglądzie… » więcej
34567