Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi z Koszalina i dwóch ze Szczecina.
Prof. Andrzej Cwojdziński jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem. Jest inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Drugim laureatem nagrody jest pochodzący także z Koszalina znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka "spektakularnego", a jego interpretacje "zapierającymi dech w piersiach".
Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą "2nd EuroStrings International Competition". Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Dwaj kolejni laureaci to Marek Czasnojć i Lex Drewiński.
Marek Czasnojć jest dziennikarzem, fotoreporterem, artystą fotografikiem. Autorem ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera.
Prof. dr hab. Lex Drewiński to artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie.
Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Lexem Drewińskim i Markiem Czasnojciem.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2020-10-24, godz. 22:49 Gryfia 2020 dla Agnieszki Daukszy za "Jaremiankę" "Dauksza próbuje wypełnić postać Jaremianki, ożywić ją. „Ona nie poruszy się beze mnie” – pisze. Ubiera ją w emocje i uczucia, ale też zapachy… » więcej 2020-10-18, godz. 22:00 13-letni Paweł Szymański rozbił pulę nagród na 5. Zjeździe Młodych Gwiazd w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] „Młodzi śpiewają Majdaniec”, to hasło zakończonego wczoraj (17.10.2020) 5. Zjazdu Młodych Gwiazd w Szczecinie. Młodzi adepci sztuki wokalnej zmierzyli… » więcej 2020-10-18, godz. 22:08 Odszedł prof. Bogdan Matławski, znawca kultury ludowej [WSPOMNIENIE] W minioną środę (14.10.) zmarł nagle profesor Bogdan Matławski - kulturoznawca, etnolog i etnomuzykolog, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez wiele… » więcej 2020-10-18, godz. 22:42 SEFF 2020. Wielkie święto kinomanów i kinomaniaków [POSŁUCHAJ] Szczecin Film Festival to coroczne filmowe święto: konkurs europejskiego dokumentu i kilkadziesiąt innych wydarzeń festiwalowych: retrospektywy i premiery… » więcej 2020-10-18, godz. 22:27 "Od Schlicka do Mozarta" w ramach Międzynarodowych Dni Bonhoefferowskich [RELACJA] Koncert "Od Schlicka do Mozarta" odbył się wczoraj (17.10) w Kościele Ewangelickim pod wezwaniem Św. Trójcy. Wystąpił poznański kontratenor sopranowy… » więcej 2020-10-19, godz. 14:36 Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku [ROZMOWA] Zakończyła się dziesiąta edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, organizowanego… » więcej 2020-10-18, godz. 23:55 Koncert Grünebergowski w hołdzie Papieżowi [POSŁUCHAJ, GALERIA] Koncerty Grünebergowskie mają już ugruntowaną pozycję w świecie artystycznym. Tydzień temu (11.10.2020) w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach… » więcej 2020-10-19, godz. 14:46 24 godziny z życia Szczecina '2020 [ROZMOWA] Odkrywanie własnego miasta to zadanie dla każdego z nas. Często jeździmy po świecie i podziwiamy budynki, zabytki i inne atrakcje. Często cudze chwalimy… » więcej 2020-10-12, godz. 13:17 Noc Księgarń - Co będzie się działo w Szczecinie? W programie ponad 200 wydarzeń w 43 miastach, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, dedykowany program ekologiczny, warsztaty, wystawy i wykłady. Ze względu… » więcej 2020-10-13, godz. 19:27 Odszedł Zbigniew Malarski - realizator dźwięku w Radiu Szczecin. W wieku 72 lat po ciężkiej chorobie zmarł nasz kolega Zbigniew Malarski. W Radiu Szczecin pracował 30 lat. W czwartek na Cmentarzu centralnym w Szczecinie… » więcej
12345