Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawcy
Okładka książki. Mat. promocyjne wydawcy
Historyczne edycje szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów z lat 1962 i 1963 przeszły do historii jako pierwsze masowe wydarzenia promujące muzykę popularną. Stały się miejscem debiutów lub rozwoju karier artystów, którzy przez dekady nadawali ton polskiej muzyce: Czesława Niemena, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Haliny Frąckowiak, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Wojciecha Kordy, Wojciecha Gąssowskiego, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Choć odbyły się wówczas tylko dwie edycje, to ich pionierski i rewolucyjny charakter stał się ważnym elementem tożsamości powojennego Szczecina, jak i polskiego rock'n'rolla - zwanego wówczas big-beatem.
Festiwal został reaktywowany w 2007 roku. Obecnie jest jednym z najważniejszych niezależnych konkursów muzycznych w kraju. Dyrektorem Artystycznym festiwalu od 2014 r. jest Katarzyna Nosowska - jedna z najważniejszych postaci obecnej sceny muzycznej, rodowita szczecinianka. Nagrody fundują: Szczecińska Agencja Artystyczna oraz wytwórnia muzyczna Kayax.
Wojciech Rapa w latach 60. był nastolatkiem i początkującym muzykiem. Dzięki festiwalowi sam zajął się graniem. Doskonale opisał je w najnowszej swojej książce "Festiwal Młodych Talentów". Mongrafia zawiera wiele ciekawych fotografii, które w książce znalazły się - jak mówi sam Wojciech Rapa - dzięki dociekliwości Jakuba Matury, współautora. Premiera książki odbędzie się 9 października podczas tegorocznej edycji FMT. Z Wojciechem Rapą rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 01:37 Raport o stanie czytelnictwa w Polsce 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Dariusz Bitner CUD „Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią "Cud"… » więcej 2024-03-26, godz. 20:22 Książka w ciemno [POSŁUCHAJ] Aby promować czytelnictwo wymyśliły projekt „Książka w ciemno”. W kameralnych księgarniach i w czasie targów pakują książki sprzedawane jako niespodzianki… » więcej 2024-03-17, godz. 18:00 Zaraz po Wandzie Rutkowskiej na K2. Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników Monika Witkowska w zeszłym roku weszła na szczyt K2 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz. Jej książka to bardzo szczegółowa… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Sydonia odczytywanie współczesne „To opowieść poświęcona kobiecie, która w naszych czasach, 400 lat później, nie miałaby lepiej - nikt nie mógłby jej oskarżyć o czary, nie zostałaby… » więcej 2024-03-11, godz. 18:38 "Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami " - Marty Strzeleckiej "Ziemianki" - książka Marty Strzeleckiej to doskonałe uzupełnienie niezwykle popularnej książki Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki'. To niemal lektura… » więcej 2024-03-11, godz. 18:30 "Rzym. Spacerem po niezwykłych zaułkach Wiecznego Miasta - Magdalena Wolińska-Riedi Pełna sala i świetna atmosfera - tak wyglądało spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi w Szczecinie. Dziennikarka promowała swoją ostatnią książkę "Rzym… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Sierociniec” Przemysława Kowalewskiego. [ROZMOWA] „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-26, godz. 02:07 "Dołączcie do teamu jubilerów” czyli książka “Słuchaj, aby zrozumieć” Fundacji Audionomia [ROZMOWA] „Świetny pomysł na książkę! I jakie wykonanie! W czasach, gdy delikatność zmysłów rozjeżdża walec zanieczyszczenia hałasem i zbędnymi treściami… » więcej 2024-02-26, godz. 00:58 "Ptasznik" Marka Stelara [ROZMOWA] Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest… » więcej
12345