Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [Nardowy Bank Polski]
fot. [Nardowy Bank Polski]
fot. [Narodowy Bank Polski]
fot. [Narodowy Bank Polski]
Narodowy Bank Polski od wielu lat emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. W ramach cyklu "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" wybita została moneta poświęcona Krzysztofowi Klenczonowi, wcześniej NBP wprowadził do obiegu monetę z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej, która zainaugurowała serię "Wielkie aktorki".
6 grudnia, w Mikołajki, rozdaliśmy te monety! Wystarczyło wejść w zakładkę KONKURSY, odpowiedzieć na pytanie, jacy artyści powinni znaleźć się na monetach emitowanych przez NBP i dlaczego? Oto laureaci: Łukasz Kląskała, Marek Kasperski oraz Tomasz Bojarski (moneta z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej oraz Eleonora Michorzewska i Magda Matuszczak-Korzeniowska (moneta z wizerunkiem Krzysztofa Klenczona).
Poniżej prezentujemy rekomendacje i rozmowy z nagrodzonymi.

Posłuchaj rozmów Małgorzaty Frymus z nagrodzonymi, cz. 1.
Posłuchaj rozmów Małgorzaty Frymus z nagrodzonymi, cz. 2.
MONETY Z HELENĄ MODRZEJEWSKĄ OTRZYMUJĄ:

ŁUKASZ KLĄSKAŁA: "Chciałbym, aby na monetach NBP znalazły się wizerunki Andrzeja Zauchy oraz Romualda Lipko. Obie te postaci to prawdziwe legendy polskiej muzyki. Zaucha to piękny głos, porywający w świat marzeń i ulotnych chwil. Natomiast Lipko to rockowy talent wszech czasów, wielki artysta, kompozytor i autor tekstów. Wspomniani artyści zasłużyli na to, by ich postaci znalazły się na monetach NBP, ponieważ twórczość muzyczna obu dostarcza nam każdego dnia oceanu pozytywnej energii, morza radości, strumienia lekkości, potoku wigoru i wodospadu wspaniałego humoru!".

MAREK KASPERSKI: 'Niewątpliwie artystą zasługującym na swoją monetę powinien być Eugeniusz Bodo. Aktor już nieco zapomniany, znany głównie z hitu "Umówiłem się z nią na dziewiątą" miał bardzo tragiczne życie. Uwielbiany przed wojną, przez młodzież i płeć żeńską, podczas wybuchu II Wojny Światowej, trafił do sowieckich łagrów. Gnębiony i głodzony, zmarł w wieku zaledwie 44 lat. Bodo posiadał podwójne obywatelstwo, po ojcu szwajcarskie. Miał paszport tego kraju i mógł udać się na emigrację. Był jednak patriotą ,pozostał w Polsce i spotkało go upokorzenie, nieludzkie przesłuchania a potem śmierć. Aż dziw ,że dotychczas nie uhonorowano go żadną monetą a wręcz zapomniano o nim. Warto w ten sposób przybliżyć tego patriotę". Drugą osobą zasługującą na monetę jest Zbigniew Cybulski. Również, jak Bodo, bardzo młodo umarł, faktycznie zginął pod kołami pociągu. Przeżył tylko 39 lat. Podobnie jak Bodo był idolem pokolenia lat 60-tych.Porównywano go z Jamesem Deanem. Nosił ciemne okulary i czarne skórzane kurtki. Jego styl był kopiowany przez młodzież. Wajda nakręcił o nim potem film Wszystko na sprzedaż. Uważam, że te dwie postacie miały olbrzymią osobowość. Nie były tuzinkowe. Obaj panowie byli idolami swego pokolenia, ale postaciami lubianymi a w wypadku Eugeniusza Bodo-patriotą, który w okrutny sposób zginął w kaźni NKWD. Myślę, że jak najbardziej zasługują na naszą pamięć".

TOMASZ BOJARSKI: Anna Dymna, gdyż...

Jest przykładem i żony i matki
która ma wielki talent i czar
i która trafiła na okładki,
za swej dobroci cudowny dar.

Anna ma za nic płatne reklamy
i serialowy cały śmieć,
i ma, to co inne, wszech wielkie damy
za nic powinny mieć.

Anna człowiekiem jest wskroś zaradnym.
Przez różnorakie w kraju fundacje
wspomaga chorych, niepełnosprawnych
lecz za nic ma splendor, poklask, owacje.

Miłość, nadzieja, dobroć i wiara:
Och, jak nam tego dzisiaj potrzeba.
Anna wartości te wspierać się stara
i chce nieszczęśliwym przychylić nieba.

Sama nie zawsze szczęście miewała,
w Jej życiu nieraz, bywało różnie.
Lecz swym wartościom wciąż hołdowała
nie chcąc pazernie żyć oraz próżnie.

Anna Poezji Salon stworzyła,
choć sama jest godna każdego salonu.
Niejedno serce tym otworzyła,
pragnę więc dla Niej, aż w pas pokłonu.

Ma sobie, ciepło, klasę, gest,
dobroć jest u niej z sercem w pakiecie
zawsze urocza i zacna jest,
więc winna znaleźć się na monecie.

MONETY Z KRZYSZTOFEM KLENCZONEM OTRZYMUJĄ:

ELEONORA MICHORZEWSKA: "Z plejady aktorów współczesnych, ale - niestety - już nieżyjących, wyróżniają się: 1. Jerzy Bińczycki - postać skromna, szlachetna, prawa. Pokochałam go za "Znachora" i "Noce i dnie". 2. Bogusz Bilewski, którego kreacja Kwiczoła w "Janosiku" jest majstersztykiem. 3. Roman Wilhelmi - niezapomniany Dyzma oraz przekomicznie zagrany Gospodarz domu z serialu "Alternatywy 4". Kocham polskie filmy i polskich aktorów :))) Godni Oskarów!!!".

MAGDA MATUSZCZAK-KORZENIOWSKA: "Myślę że bez wątpienia musi to być Pan Zbigniew Wodecki. Przez dekady urzekał nas swoim pięknym ciepłym głosem, bujną fryzurą, a swoją charyzmą i usposobieniem sprawiał, że każdego dnia, jak słyszałam w radio jego piosenki, to dzień lepszy się stawał. Brakuje Pana Zbyszka. Drugim artystą jest Pan Jerzy Stuhr. Ikona polskiego kina, niedościgniony mentor i aktor . Szkoda że ma swoje lata i już nie pojawia się tak często na ekranie. Fajnie by było wydać monetę z jego wizerunkiem jeszcze za jego życia. Pewnie bardzo by go to zaskoczyło".
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
34567