Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [Centrum Dialogu Przełomy]
fot. [Centrum Dialogu Przełomy]
Koniec dekady lat 60-tych XX w. w Polsce upłynął pod znakiem coraz bardziej pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej. Lansowany przez komunistyczną propagandę obraz tzw. małej stabilizacji w czasie rządów Władysława Gomułki, coraz bardziej odbiegał od rzeczywistości. Podwyżka cen wielu towarów, w tym produktów spożywczych, ogłoszona przez władze w dniu 12 grudnia 1970 roku. stała się kroplą, która przelała czarę społecznej goryczy. Decyzja ta, wprowadzona w okresie świątecznych przygotowań, stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu robotniczych protestów w kilku miastach Wybrzeża. Jako pierwsi wystąpili robotnicy Gdańska. 14 grudnia 1970 roku rozpoczął się strajk w Stoczni im. Lenina. W następnych dniach do protestów przyłączały się inne miasta: Słupsk, Elbląg, Gdynia. W tym czasie w Szczecinie, a zwłaszcza w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego robiło się coraz bardziej niespokojnie w związku z docierającymi do miasta tragicznymi informacjami o wydarzeniach w Trójmieście. W dniu 17 grudnia, poranny wiec stoczniowców przed budynkiem dyrekcji stoczni zamienił się w robotniczy pochód, który jednak został rozproszony przez milicyjne siły. Około południa wyruszył z „Warskiego” kolejny, dużo większy pochód, do którego dołączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Próby zatrzymania manifestacji przez MO na ul. Dubois nie powiodły się i demonstranci ostatecznie dotarli do centrum miasta przed gmach KW PZPR, gdzie szybko zgromadził się ok. 20 tysięczny tłum mieszkańców. Szczecińska siedziba PZPR została zdemolowana i podpalona. Dramatyczne wydarzenia trwały do godz. 22 i zakończyły się krwawym bilansem czternastu zabitych i wielu rannych. Bezpośrednim efektem grudniowej rewolty był przewrót w ekipie rządzącej. Odchodzącego w niesławie Gomułkę, na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił Edward Gierek. Najtragiczniejszy był jednak bilans ofiar. W kraju zginęło czterdzieści pięć osób a ponad tysiąc zostało rannych. Sam Szczecin okupił swój udział w robotniczym proteście 16 zabitymi mieszkańcami.
Małgorzata Frymus rozmawia z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz - kierowniczką Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2020-12-20, godz. 14:31 Urszula i "Cud nadziei" przed Bożym Narodzeniem [ROZMOWA] "Konik na biegunach", "Dmuchawce latawce wiatr" czy "Rysa na szkle" - to piosenki, które przeszły do historii polskiej muzyki rozrywkowej, a które śpiewała… » więcej 2020-12-20, godz. 15:12 W hołdzie Bohaterom Grudnia 70 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W niedzielę, 13 grudnia 2020 roku, Parafia Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach zorganizowała w tym roku „Koncert Grünebergowski” zatytułowany „Perły… » więcej 2020-12-20, godz. 15:44 Wacław Kisielewski bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wacław Kisielewski – pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek” będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. Przy okazji warto… » więcej 2020-12-20, godz. 14:40 Otwarto wystawę "1970. Zło/Przypadek" [POSŁUCHAJ] Wystawa plenerowa zatytułowana "1970. Zło/Przypadek" została otwarta na szczecińskim placu Solidarności w miniony czwartek. 17 grudnia obchodzona była 50… » więcej 2020-12-13, godz. 19:20 Jakub Stefek organistą berlińskiej Synagogi Pestalozzistrasse [ROZMOWA, GALERIA] Szczecinianin Jakub Stefek objął zaszczytną funkcję organisty w słynnej berlińskiej Synagodze Pestalozzistrasse, która kontynuuje przedwojenne tradycje… » więcej 2020-12-13, godz. 19:52 "Mambo Italiano" i inne piosenki Natalii Moskal [ROZMOWA] Natalia Moskal to młoda artystka, która od wielu lat fascynuje się Włochami i włoską kulturą, w tym włoskim kinem, w tym - Sophią Loren. Jej ostatnia… » więcej 2020-12-13, godz. 19:31 Rozpoczyna się 4. Festiwal Muzyki Kameralnej NIEBKOgranie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Karol Nasiłowski, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, znany jest w Szczecinie przede wszystkim z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2020-12-14, godz. 18:45 Piotr Biniek i "Świdwie Sanctus" [ROZMOWA] Rezerwat przyrody Świdwie zainspirował już niejednego twórcę. Wśród nich znalazł się Piotr Biniek, który z grupą pasjonatów w podszczecińskim Tanowie… » więcej 2020-12-14, godz. 19:05 XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 [POSŁUCHAJ] XXI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2020 będą wyjątkową edycją festiwalu. Po raz pierwszy w grudniu, po raz pierwszy w sieci. W programie specjalnie… » więcej 2020-12-06, godz. 20:43 Zobacz, kto wygrał monety NBP z Modrzejewską i Klenczonem [FINAŁ KONKURSU] Narodowy Bank Polski od wielu lat emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem… » więcej
112113114115116