Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista. Fot. [Krzysztof Wójcik]
Wacław Kisielewski – pianista legendarnego duetu fortepianowego „Marek i Wacek” będzie bohaterem książki Jarosława Śliwińskiego. Przy okazji warto wspomnieć, że pianiści zespołu Marek Tomaszewski i Wacław Kisielewski spotkali się w 1960 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Uczyli się w klasie fortepianu wybitnego prof. Zbigniewa Drzewieckiego, gdzie poza programem realizowanym w ramach studiów błysnęli umiejętnością improwizacji na różne tematy, m.in. zaczerpnięte z muzyki klasycznej.

„Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, temat z Sonaty d-moll Ludwiga van Beethovena, utwory Fryderyka Chopina czy „Łabędź” Camille’a Saint-Saënsa i wiele innych w wykonaniu duetu zachwycały spontanicznością, jaką może nieść improwizacja. Ich działalność koncertowa trwająca ponad 20 lat rozpoczęła się w 1963 roku. Duet występował z ogromnym powodzeniem w kraju i za granicą w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, m.in. u boku legendarnej Marleny Dietrich i Jacques’a Brela. Ich lekkość stylu gry potrafiącego łączyć muzykę klasyczną z elementami jazzu zaowocowała również nagraniami ok. 30 płyt. W studiu nagrań Polskiego Radia Szczecin „Marek i Wacek” zarejestrował swój ostatni album w roku 1984.

Koncepcję adaptacyjną duetu Lucjan Kydryński określał słowami: „klasyków grają tak, jak się gra przeboje, przeboje natomiast grywają tak, jak się gra klasyków”. Publicysta pisał również w swojej książce pt. „Marek i Wacek – historia prawdziwa”, o tragicznej śmierci Wacława Kisielewskiego: „(…) W środę 9 lipca 1986 r. Wacław z partnerką Magdą i zaprzyjaźnionym kierowcą został zaproszony przez znajomego Grzegorza Gąskiewicza do daczy pod Wyszkowem. Po obiedzie z alkoholem Gąskiewicz namówił Kisielewskiego na samochodową wycieczkę nad pobliską rzekę. Po odpoczynku nad rzeką skłonił pianistę, by ten zasiadł za kierownicą jego „Saaba” i kierował się do daczy. Kisielewski spełnił prośbę znajomego, jednak jechał „zbyt powoli i ostrożnie”, przez co gospodarz zdecydował, że ostatni fragment drogi pokona osobiście. Ruszył więc na tyle ostro, że „Saab” przewrócił się na zakręcie przy prędkości około 120 km/h. Kisielewski wypadł przez przednią szybę auta i stracił przytomność. Pomimo szybkiego przyjazdu wezwanej przez jednego z okolicznych mieszkańców karetki, stan artysty był na tyle ciężki, że nie była możliwa dłuższa podróż, jak tylko do szpitala w Wyszkowie. Nie doszedł także do skutku planowany na drugi dzień transport chorego helikopterem do najlepszej kliniki w RFN. Przeprowadzona w czwartek 10 lipca trepanacja czaszki uświadomiła lekarzom, że stan Kisielewskiego jest beznadziejny. Doznał złamania podstawy czaszki, stłuczenia pnia mózgu i innych obrażeń. Muzyk nie odzyskał przytomności i zmarł w sobotę 12 lipca 1986 roku”.

Fascynująca postać Wacława Kisielewskiego, który również znacząco wpisał się w walkę o Wolną Polskę, skłoniła Jarosława Śliwińskiego do napisania książki o Artyście żyjącym zaledwie 43 lata.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jarosławem Śliwińskim
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456