Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nieznane opowiadanie Marka Hłaski Diabły w deszczu (Devils in the rain), ze wstępem Radosława Młynarczyka i w tłumaczeniu Juliusza Pielichowskego. To publikacja z wielu względów zaskakująca i ważna. Jak pisze Piotr Kępiński, doprowadzenie do wydania amerykańskiej spuścizny Hłaski "to więcej niż obowiązek - to imperatyw, zwłaszcza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ostatnią próbą literacką autora, w której wykrystalizował się jego oryginalny styl łączący trzy tradycje nie tylko pisarskie".
Jak dodaje Kępiński - "Brutalny naturalizm, który Hłasko wywiózł z Warszawy, a który przeistaczał się jeszcze w Polsce w amerykański behawioryzm, zaczął łączyć autor na emigracji z hollywoodzką akcją, atrakcją i specyficzną tematyką. W efekcie zaczęły powstawać powieści i opowiadania, które miały się nie tylko doskonale czytać, ale także znakomicie ekranizować (jak np. Palcie ryż każdego dnia). Kto wie? Nie znamy do tej pory szczegółów, ale można się domyślać, że opowiadanie Diabły w deszczu (Devils in the rain) było przeznaczone do sfilmowania. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie splata się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech - to tylko dwie historie wiodące. Oprócz nich, Hłasko w książce portretuje także organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców, są romanse, są trupy. Jest wszystko to z czego Hłasko „robił” świetną prozę, a także to, co wabiło Hollywood; jest wreszcie Hłasko tworzący - jak zaznaczyłem na początku - na przecięciu trzech tradycji".
Jak oznajmia wydawca: "Wyjściem dla historii zapisanej w niespełna 80.000 znaków jest dochodzenie prowadzone przez dziennikarza opisującego powojenne losy nazistowskich kapo. Drugim biegun stanowi zmęczony życiem gliniarz badający sprawę tajemniczych samobójstw pozornie przypadkowych osób z Francji i Niemiec. Narracja prowadzona dychotomicznie prowadzi do nieuchronnego zawiązania wątków, co owocuje spotkaniem dwóch silnych męskich charakterów. Sytuacja dramatyczna przypomina tę opisaną w Palcie ryż każdego dnia, gdzie również występował element zderzenia przeciwstawnych męskich sił, z tym że w przypadku Devils in the rain kobieta nie stanowi obiektu konfliktu. We wzmiankowanym utworze uchodzi jedynie za czynnik tragediotwórczy jednego z bohaterów. Hilda pozbawiona została podmiotowości, a jej rola ogranicza się właściwie do obiektu seksualnego i dramatycznych konsekwencji niemożliwej decyzji".

Konrad Wojtyła rozmawia z Radosławem Młynarczykiem - autorem książki "Hłasko. Proletariacki książę" i Maciejem Meleckim - szefem Instytutu Mikołowskiego, którego nakładem ukazały się "Diabły w deszczu".
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2023-12-11, godz. 00:27 "Koń" Jarosława Jakubowskiego [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się od decyzji podjętej przez pewnego mężczyznę, by udać się do miasta o dziwnej nazwie w celu zakupu konia. Konia dla żony, A potem wszystko… » więcej 2023-11-27, godz. 00:11 "Kora. Się żyje. Biografia" Katarzyny Kubisiowskiej [ROZMOWA] W Książnicy Pomorskiej trwa 11 Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni". Promowanych jest wiele znakomitych książek, ich autorzy… » więcej 2023-11-20, godz. 00:21 ">>Dwie Historie Jakie to historie? O umierającym tosterze, który kochał film "Ratatuj"; o bogach i bałwanach; babci, która po śmierci przychodziła do altanki zapalić papierosa… » więcej 2023-11-20, godz. 01:21 Kocie oko” Michała Dłużaka [ROZMOWA] Z wykształcenia socjolog, z zawodu informatyk, z zamiłowania ogrodnik. Miłośnik kotów, nie tylko czarnych. Bibliofil uwielbiający swoją bibliotekę. Właśnie… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym. Podcasty, seriale audio, a przede wszystkim reportaże artystyczne - nad tymi wszystkimi formami opowieści dźwiękowej, w swojej książce "Dźwięk bez fikcji… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 "Facetom nic do tego" Malwina Kozłowska i Sylwia Trojanowska "Facetom nic do tego" to druga, wspólna książka Malwiny Kozłowskiej i Sylwii Trojanowskiej. Pierwsza "Facetom wstęp wzbroniony" ukazała się kilka miesięcy… » więcej 2023-09-12, godz. 10:41 "Najważniejsze to przeżyć" - nowa książka Ałbeny Grabowskiej [ROZMOWA] Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze… II wojna… » więcej 2023-09-12, godz. 10:38 "Rok, w którym zmieniły się mapy" - tłumaczenie Anna Klingofer-Szostakowska [ROZMOWA] Rok 1999, Sorrento w Australii. Na mapie życia jedenastoletniej Fred zmienia się niemalże wszystko. Do Sorrento, gdzie mieszka, przybywa duża grupa albańskich… » więcej 2023-08-27, godz. 21:41 "Samotne oceany" Pauliny Reiter [POSŁUCHAJ] „Nie chciałam być sławna, chciałam być pierwsza." W 1976 roku żeglarka, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła w rejs. W ciągu dwóch lat samotnie… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Skandalista od "Pana Samochodzika" Jarosława Molendy [ROZMOWA] Konformista, autor paszkwili ukrywający się pod pseudonimem. „Żarliwy komunista” z zamiłowania i współpracownik służby bezpieczeństwa z wyboru. Nie… » więcej
12345