Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Po wielu latach perturbacji wydawniczych ukazała się monumentalna (blisko 700 stron) książka Zbigniewa Bieńkowskiego - "Moje oko na spacerze. Felietony arcysubiektywne" zbierająca ponad 200 felietonów, szkiców i not krytycznych. Dzieło opracowała córka pisarza - Katarzyna Bieńkowska. Jak pisał w posłowiu prof. Michał Głowiński "ta książka mówi dużo o znakomitym autorze, poecie, tłumaczu i eseiście, który ponad dwadzieścia lat po śmierci zaczyna wreszcie być doceniany. Pokazuje jego niezwykłą sztukę pisarską. Teksty te – w podtytule określone jako felietony – są w istocie nie tylko felietonami, są esejami w miniaturze i portretami pisarzy znanych, mniej znanych i całkiem nieznanych, są polemikami i recenzjami, a także w wielu wypadkach medytacjami o życiu i śmierci, o przemijaniu i o literaturze. Dużo w nich znakomitych formuł, analizy łączą się w sposób naturalny z uogólnieniami, entuzjazmowi towarzyszą ujęcia pełne dystansu. Bieńkowski nie tylko opisuje literaturę, on nią żyje – i w sugestywny sposób problematyzuje, wskazuje na szersze odniesienia – estetyczne, filozoficzne, historycznospołeczne. Fascynuje go oryginalność, ale umie spojrzeć krytycznie na kicz, tandetę, modnisiostwo – i przed nimi ostrzega. Kolejny walor tej książki: we wszystkich zawartych w niej tekstach obcuje się z niezwykłą osobowością autora, chciałoby się powiedzieć, że słyszy się jego głos".

ZBIGNIEW BIEŃKOWSKI (ur. 31 sierpnia 1913 roku w Warszawie – zm. 23 lutego 1994 tamże) – poeta, krytyk literacki, eseista, tłumacz. Autor m.in. tomów wierszy: Sprawa wyobraźni, Trzy poematy, Liryki i poematy, Poezje wybrane oraz książek eseistycznych oraz krytycznoliterackich: Piekła i Orfeusze: szkice z literatury zachodniej, Modelunki. Szkice literackie, Notatnik amerykański, Ćwierć wieku intymności. Szkice o poezji i niepoezji, Przeszłość przyszłości. Pracował w tygodniku „Odrodzenie” i miesięczniku „Twórczość”. Tłumaczył m.in. Baudelaire’a, Hugo, Lermontowa czy Éluarda.

Dr Konrad Wojtyła rozmawia z Katarzyną Bieńkowską i Maciejem Meleckim.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-09-12, godz. 14:22 Sara Gay Forden - "Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku" [ROZMOWA] Przez „The Economist” uznana za jedną z najlepszych książek roku. Opowiada historię potęgi dynastii Guccich oraz jej niezwykły upadek. W Polsce książka… » więcej 2021-08-01, godz. 21:55 Marzena Mróz-Bajon o "Domach pisarzy" [POSŁUCHAJ] Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Czesław Miłosz? Jaka jest Lubeka, po której wąskich uliczkach biegał mały Tomasz Mann? Ile kiczu jest… » więcej 2021-07-18, godz. 14:07 Ałbena Grabowska z nowa ksiąską "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" [ROZMOWA] "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Anna" to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej o historii medycyny. Jest to, oparta na faktach, opowieść o pierwszej polskiej… » więcej 2021-07-12, godz. 10:41 Rafał Podraza - "Tango Notturno" [ROZMOWA] W jakich okolicznościach Jan Kiepura poznał swoją żonę Martę Eggerth, dlaczego piosenka "Ten wąsik" wywołała międzynarodowy skandal polityczny i jak… » więcej 2021-07-04, godz. 14:20 Powieść "Red & Green" 18-letniej Weroniki Kowalskiej | Nowość na rynku księgarskim [POSŁUCHAJ] Uwielbia czytać książki, grać na fortepianie, akordeonie i harmonijce ustnej. Lubi też malować i projektować grafikę. Jej największą pasją jest jednak… » więcej 2021-06-20, godz. 14:32 Piotr Oleksy - "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" [ROZMOWA] Jak bardzo miejsce w którym żyjemy tworzy naszą tożsamość? Odpowiedzi m.in. na to pytanie szuka Piotr Oleksy - autor książki "Wyspy odzyskane. Wolin i… » więcej 2021-06-02, godz. 22:01 Michel Houellebecq - "Niepogodzony. Antologia osobista 1991-2013" [ROZMOWA] Michel Houellebecq dał się poznać światu jako poeta w 1988 roku, gdy w 14. numerze "La Nouvelle Revue de Paris" opublikował 5 wierszy pod wspólnym tytułem… » więcej 2021-06-06, godz. 14:44 Marek Teler - "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci" [ROZMOWA] Ina Benita - aktorka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek - przez Niemców oskarżana o współpracę z polskim podziemiem i więziona na Pawiaku, przez Polaków… » więcej 2021-05-30, godz. 21:57 Alfred Szklarski, Maciej Dudziak - "Tomek na Alasce" [POSŁUCHAJ] Czy słucha nas ktoś, kto w dzieciństwie poznawał świat z Tomkiem Wilmowskim? Jeśli tak, to mamy dobrą wiadomość. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej… » więcej 2021-05-20, godz. 22:16 "Sama siebie nie pamiętam" - debiut Beaty Zuzanny Borawskiej [ROZMOWA] W szczecińskim Wydawnictwie Granda ukazała się pierwsza książka Beaty Zuzanny Borawskiej - "Sama siebie nie pamiętam". Opowiadania, które często przybierają… » więcej
56789