Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu „The Penderecki Trio” w Lincoln Center. Fot. [Materiały prasowe]
Afisz koncertu „The Penderecki Trio” w Lincoln Center. Fot. [Materiały prasowe]
Koncert „The Penderecki Trio”, którego światową premierę usłyszą Państwo w piątek, 26 marca 2021 roku o godzinie 20.00, m.in. na internetowej stronie prestiżowego Lincoln Center, zarejestrowany został 12 marca br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wieczór był niezwykły, przejmujący, niezapomniany... Kolejny, który przypieczętował piękno muzyki Krzysztofa Pendereckiego w doskonały sposób przechodzącej próbę czasu. Był także wzruszający, wszak przeszyty świadomością, że kompozytor zmarł 29 marca 2020 roku.

„The Penderecki Trio” otworzyło muzyczną ucztę „Chaconną” stanowiącą nierozerwalne ogniwo monumentalnego „Polskiego Requiem” Mistrza, dedykowaną papieżowi Janowi Pawłowi II w roku Jego śmierci, 2005. Dzieło napisane na orkiestrę smyczkową doczekało się niezliczonej liczby wykonań w różnorodnych transkrypcjach. W Szczecinie zabrzmiało w wizji koreańskiego twórcy JaeJoona Ryu, którą zinterpretowało Trio tworzone przez pianistę Andrzeja Wiercińskiego, skrzypka Mateusza Makucha i wiolonczelistę Claudio Bohórqueza. Instrumentaliści przedstawili także Trio fortepianowe c-moll op. 101 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90, B. 166, Dumki Antonina Dvořaka. Dobór repertuaru bezsprzecznie łączył się z fascynacją Mistrza Pendereckiego XIX-wiecznymi kompozytorami z Czech i Niemiec. Wieczór zamknęli wykonaną na bis „Chaconną”, nawiązującą zarówno do barokowej formy polifonicznych wariacji, jak i do ich odmiany klasyczno-romantycznej. Przekształcali tematy, które zgodnie z intencją największego kompozytora naszych czasów, łączyli w grupy tworzące symetryczną formę ABA.

Pomysł Elżbiety Pendereckiej utworzenia „The Penderecki Trio” w składzie tych muzyków, podkreślił wagę twórczości Krzysztofa Pendereckiego, a Trio stało się interpretatorem spuścizny Maestro.

Non omnis moriar.

 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456