Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Adam Zagajewski, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zagajewski, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę 21 marca 2021 roku w wieku 75 lat.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 70-tych związał się z ruchem poetyckim Nowej Fali. Opublikował między innymi tomy wierszy "Komunikat" (1972), "Jechać do Lwowa"(1985), "Powrót" (2003) czy "Asymetria" (2014). Tworzył także prozę, wydając między innymi "Ciepło, zimno"(1975), "Słuch absolutny" (1979) oraz eseje: "Świat nie przedstawiony", z Julianem Kornhauserem(1974), "Solidarność i samotność"(1986), "Poezja dla początkujących"(2017). Był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Adam Zagajewski był świetnym poetą i eseistą oraz niedocenionym prozaikiem - wspomina krytyk literacki, poeta i wydawca, Janusz Drzewucki. "Był poetą szczególnym, bardzo docenianym za granicą, dostał wiele nagród za granicą, mówiło się od wielu lat też, że jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do literackiego Nobla" - zauważył Janusz Drzewucki. Dodał, że Adam Zagajewski był serdecznym człowiekiem, który lubił skracać dystans. "Lubił się uśmiechnąć, lubił usłyszeć coś zabawnego, coś sympatycznego, coś dowcipnego, lubił usłyszeć jakąś błyskotliwą metaforę, był ciekawy myśli".

Literaturoznawca i poeta Jakub Konhauser powiedział, że śmierć Zagajewskiego to wielki cios nie tylko dla polskiej kultury, literatury i poezji, ale też dla całej Polski. "Był on laureatem wielu prestiżowych nagród, pretendentem wielokrotnym do Nagrody Nobla". Jakub Konhauser, syn Juliana Kornhausera, z którym Adam Zagajewski stworzył program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala, dodał, że poeta przez całe swoje życie pozostał wierny swoim ideałom - temu, że "literatura, w tym poezja, powinna zawsze żywo reagować na to, co się dzieje w świecie, na to co się dzieje tu i teraz".

Adam Zagajewski zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła Piotra i Pawła w Krakowie. Msza w intencji zmarłego poety odbędzie się 11 kwietnia w Bazylice świętego Floriana. W pożegnaniu Adama Zagajewskiego z powodu trwającej pandemii weźmie udział rodzina i najbliżsi. Msza będzie transmitowana w internecie.
Posłuchaj wspomnienia Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2021-04-25, godz. 13:39 "Dobry Bóg będzie miał dużo radości" - wspomnienie o Krystynie Łyczywek [POSŁUCHAJ] "O takich ludziach pisze się książki i opowiada legendy. Dobry Bóg będzie miał dużo radości goszcząc Ją u siebie" - napisał jeden z internautów pod… » więcej 2021-04-25, godz. 14:26 Paweł Maślanka | "Chciałem być perkusistą, a zostałem skrzypkiem..." [ROZMOWA, GALERIA] Orkiestra „West Side Sinfonietta” nominowana do nagrody muzycznej „Fryderyk” w kategorii „Album roku muzyka koncertująca”, zagrała w piątek (23.04.2021)… » więcej 2021-04-25, godz. 14:09 Tymon Chruściel | Pianista celujący... [POSŁUCHAJ, GALERIA] Pięciokrotny stypendysta Prezydenta Szczecina, laureat wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym m.in: „Piano Talents”… » więcej 2021-04-25, godz. 14:40 Portal Szczecinczyta.pl obchodzi 10 urodziny [ROZMOWA] Portal Szczecinczyta.pl obchodzi swoje 10 urodziny. Powstał po to, by promować czytelnictwo. Na portalu można przeczytać o nowościach wydawniczych dla dorosłych… » więcej 2021-04-25, godz. 15:26 Przed nami 3. edycja Festiwalu Szczecin Classic [POSŁUCHAJ] Szczecin Classic to pierwszy w naszym regionie tak nietypowy festiwal, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną… » więcej 2021-04-25, godz. 15:17 "Horropera - Po tamtej stronie burzy" - premiera online [POSŁUCHAJ] "Horropera - Po tamtej stronie burzy" to na wskroś szczeciński projekt oparty na "muzycznej sztuce grozy dla dzieci o mocnych nerwach". Autorami tekstu są Irena… » więcej 2021-04-25, godz. 15:45 Ewa Ott-Kamińska komisarzem z ramienia Prezydium Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych… Ewa Ott-Kamińska - założycielka i dyrektorka artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie" została Komisarzem Regionu Zachodniopomorskiego z ramienia… » więcej 2021-04-19, godz. 20:46 „Pieśni ziemi” Gustava Mahlera w złotej sali Filharmonii w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] „Chciałem dobrze i mierzyłem wysoko. Dawałem z siebie wszystko, podporządkowałem swoją osobę sprawie, a upodobania obowiązkom. Nie oszczędzałem się… » więcej 2021-04-19, godz. 00:23 Anna Rutkowska Zachodniopomorskim Bibliotekarzem Roku [ROZMOWA] Rzetelna, kompetentna, energiczna i otwarta. Z wielką pasją i zaangażowaniem promuje czytelnictwo. Od lat angażuje się w organizowanie spotkań autorskich… » więcej 2021-04-18, godz. 17:24 Premiera płyty pt. "Tobie" zespołu "Dagadana" [ROZMOWA, GALERIA] Na rynku muzycznym ukazał się piąty album pt. „Tobie” polsko-ukraińskiego zespołu „Dagadana” – laureata wielu prestiżowych międzynarodowych nagród… » więcej
34567