Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Maciej Papke [Radio Szczecin/Archiwum]
Efektowny 5 metrowy Krucyfiks Kamieński, ponad 300 sztuk średniowiecznej biżuterii odnalezionej kilkanaście lat temu w Szczecinie, kolekcja XVII-wiecznych obrazów pochodzących z Włoch, Holandii i Flandrii - to wszystko można od kilku dni podziwiać w Szczecinie. W Muzeum Narodowym prezentowane są najcenniejsze skarby Pomorza w zupełnie nowej odsłonie.
Dwie nowe wystawy „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu" oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku" można podziwiać w budynku przy Wałach Chrobrego. Eksponaty, w większości, były od dawna w szczecińskim muzeum. Teraz udało się je jednak w odpowiedni sposób zaprezentować. Wystawa jest minimalistyczna, zabytki zostały zaprezentowane w bardzo nowoczesny sposób. Bardzo dużą rolę gra też odpowiednie oświetlenie. Jednak zaraz po przekroczeniu progu wystawy, uwagę przykuwa… biżuteria.

Wystawy wraz z kuratorkami Kingą Krasnodębską (odpowiedzialną na wystawę „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu") i Moniką Frankowską-Makałą (odpowiedzialną za ekspozycję „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku") zwiedzała Joanna Skonieczna. Obie wystawy powstały w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza". Projekt to razem trzy wystawy, dwie można od czwartku oglądać w Szczecinie, natomiast aby zobaczyć trzecią pt. "Historia Pomorza w XX wieku" warto się wybrać do Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2021-11-14, godz. 22:55 XV Zaduszki Teatralne w Szczecinie [RELACJA] Już po raz XV Związek Artystów Scen Polskich zorganizował Zaduszki Teatralne. To wyjątkowe wspomnienie ludzi sceny, którzy odeszli odbyło się 8 listopada… » więcej 2021-11-15, godz. 12:50 Mural na Święto Niepodległości [RELACJA] Zaślubiny z morzem to temat muralu, który powstał w CKE Stara Rzeźnia z okazji Święta Niepodległości. To już druga praca artystki Kamili Maślak w tym… » więcej 2021-11-07, godz. 19:31 Ewa Bem 50 lat na scenie | Koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, GALERIA] Karierę rozpoczęła w Grupie Bluesowej Stodoła. Wkrótce została wokalistką zespołu Bemibek (Bemibem), a w 1974 roku rozpoczęła karierę solową, stając… » więcej 2021-11-07, godz. 14:07 Wspominamy Andrzeja Zaorskiego [POSŁUCHAJ] 1 listopada 2021 roku, w wieku 78 lat, zmarł Andrzej Zaorski - znany i ceniony aktor, satyryk, twórca wielu słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych… » więcej 2021-11-07, godz. 19:35 Maraton finalistów 18. Konkursu Chopinowskiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, G… W złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie trwa cykl koncertów laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka… » więcej 2021-11-07, godz. 14:41 Buczak, Chwedorczuk i Rudzka powalczą o "Gryfię" [ROZMOWA] W tym roku Nagroda Literacka dla Autorki "Gryfia" zostanie wręczona po raz dziesiąty. Znamy już finalistki. Doceniono Dominikę Buczak za "Dziewczyny z placu"… » więcej 2021-11-07, godz. 14:56 "Irena Brodzińska. Gen Legendy" [ROZMOWA] Książka Iwony Gacparskiej "Irena Brodzińska. Gen Legendy" poświęcona jest ikonie polskiej sceny muzycznej Irenie Brodzińskiej. Wielka diwa opery i operetki… » więcej 2021-11-07, godz. 15:09 "Dzieciństwo 1935-1949" - wspomnienia Christel Schubert [POSŁUCHAJ] Gdzie przed II wojną światową w Szczecinie odbywały się świąteczne jarmarki, gdzie można było kupić najlepsze słodycze i piwo nalewane do kanki? Jaka… » więcej 2021-11-07, godz. 15:22 Bardzo Młoda Kultura w Zachodniopomorskiem. Bilans [POSŁUCHAJ] Bardzo Młoda Kultura to wieloletni program Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Strategicznym celem programu jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej… » więcej 2021-11-02, godz. 22:35 Sławomir Wilk z Chopinem i Bortkiewiczem w Willi Lentza [ROZMOWA, GALERIA] Sławomir Wilk – artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia, wystąpił w sobotę, 30 października 2021 roku w ramach cyklu "Chopin… » więcej
12345