Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
"Andrzej Wierciński – z chwilą, gdy podczas 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaczął grać Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina, miałam wrażenie, że jestem na recitalu. Jestem pełna uznania, bardzo mi zaimponował" – chwaliła pianistę red. Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia.

"Powrócił na konkurs w szczytowej formie (...). Grał wspaniale: wysmakowany i emocjonujący (...). W jego grze słychać kontynuację tradycji Kristiana Zimermana" – zaznaczyła red. Marta Korycka z portalu Gazeta.pl.

"Występ Andrzeja Wiercińskiego w Filharmonii Narodowej był zjawiskiem co się zowie frapującym. Artysta to klasa sama w sobie. Jego gra jest pod każdym względem niebanalna i niezwykle ambitna (...). Nie gra od sztancy, ma coś własnego do powiedzenia, ta muzyka w nim żyje, a on jest w niej głęboko zanurzony (...)" – stwierdziła red. Anna S. Dębowska z portalu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

To tylko nieliczne recenzje o Andrzeju Wiercińskim – wielokrotnym stypendyście m.in. Yamahy, im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji „Sinfonia Varsovia” oraz Kristiana Zimermana.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał m.in. I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia”, „Sinfonia Iuventus”, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych m.in. w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 grać będzie również w innym Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem. Pierwszy koncert tego Tria odbędzie się 13 grudnia w Willi Lentza w Szczecinie.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wiercińskim ilustrowane Jego interpretacjami kompozycji Fryderyka Chopina w kolejności: Walc Es-dur op. 18, Nokturn H-dur op. 62 nr 1 i Polonez As-dur op. 53. Nagrania pochodzące z 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego możemy usłyszeć dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej.
 

Zobacz także

2021-12-23, godz. 22:28 GRAND PRIX SAWP dla Profesora Dariusza Dyczewskiego | Festiwal Muzyczny "Koncerty Grünebergowskie" [POSŁUCHAJ, GALER… Znana kolęda "Bóg się rodzi" wspólnie wykonana przez publiczność i artystów zakończyła w niedzielę, 12 grudnia 2021 roku ostatni w tym roku wieczór… » więcej 2021-12-19, godz. 22:23 Andrzej Wierciński zagrał znakomicie... | TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński w Willi Lentza… Owacjami na stojąco zakończył się w poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku w Willi Lentza koncert znakomitego TRIA Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Andrzej… » więcej 2021-12-19, godz. 14:16 Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko z piosenkami Jacka Kaczmarskiego o wolności w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się w piątek,17 grudnia 2021 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o… » więcej 2021-12-19, godz. 14:33 Monograficzna wystawa prac Rafała Olbińskiego w Zamku [POSŁUCHAJ] Rafał Olbiński - jeden z najbardziej znanych polskich artystów na świecie jest ilustratorem, grafikiem, malarzem, scenografem i projektantem. Należy do grona… » więcej 2021-12-19, godz. 15:16 Intensywny roku Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA] To był niezwykle pracowity rok dla Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. Kiedy tylko mógł intensywnie koncertował, ale też przygotował z okazji swoich 18… » więcej 2021-12-12, godz. 14:56 Zyta Rudzka z Nagrodą Literacką dla Autorki "Gryfia" [RELACJA] Laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia została w tym roku Zyta Rudzka za książkę "Tkanki miękkie". Wczoraj (11 grudnia 2021 roku) w Miejskiej Bibliotece… » więcej 2021-12-12, godz. 15:01 Archiwalna rozmowa z Sylwestrem Chęcińskim [POSŁUCHAJ] W wieku 91 lat zmarł znakomity reżyser Sylwester Chęciński. Jego najsłynniejszymi dziełami są filmy o Pawlakach i Kargulach - "Sami swoi", "Nie ma mocnych"… » więcej 2021-12-12, godz. 15:09 Rafał Podraza z nagrodą Związku Autorów i Kompozytorów [ROZMOWA] Rafał Podraza od blisko 6 lat w ogólnopolskim, kolorowym, tygodniku opisuje "Historię jednej piosenki". Czytelnicy dowiedzieli się między innymi, jak było… » więcej 2021-12-12, godz. 15:22 Poznajcie laureatów "Bursztynowych Pierścieni" RELACJA] Maja Bartlewska i Adam Kuzycz Berezowski najlepszymi aktorami sezonu 2020/2021 w Plebiscycie Teatralnym "Bursztynowy Pierścień". Najlepsze spektakle sezonu to… » więcej 2021-12-12, godz. 15:26 Aldona Bartnik i "Kilka słów o miłości" [POSŁUCHAJ] Aldona Bartnik, sopranistka pochodząca ze Szczecina, właśnie wydała swoją kolejną płytę. Tym razem to "Kilka słów o miłości" - z pieśniami "wykopanymi"… » więcej
23456