Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
"Andrzej Wierciński – z chwilą, gdy podczas 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaczął grać Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina, miałam wrażenie, że jestem na recitalu. Jestem pełna uznania, bardzo mi zaimponował" – chwaliła pianistę red. Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia.

"Powrócił na konkurs w szczytowej formie (...). Grał wspaniale: wysmakowany i emocjonujący (...). W jego grze słychać kontynuację tradycji Kristiana Zimermana" – zaznaczyła red. Marta Korycka z portalu Gazeta.pl.

"Występ Andrzeja Wiercińskiego w Filharmonii Narodowej był zjawiskiem co się zowie frapującym. Artysta to klasa sama w sobie. Jego gra jest pod każdym względem niebanalna i niezwykle ambitna (...). Nie gra od sztancy, ma coś własnego do powiedzenia, ta muzyka w nim żyje, a on jest w niej głęboko zanurzony (...)" – stwierdziła red. Anna S. Dębowska z portalu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

To tylko nieliczne recenzje o Andrzeju Wiercińskim – wielokrotnym stypendyście m.in. Yamahy, im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji „Sinfonia Varsovia” oraz Kristiana Zimermana.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Profesora Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie słynnego Profesora Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał m.in. I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby „Sinfonia Varsovia”, „Sinfonia Iuventus”, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a zagranicą, m.in. Symfoniczna Orkiestra Rzymska. Zarejestrował też płytę dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Andrzej Wierciński z ogromnym powodzeniem występuje w zespołach kameralnych m.in. w The Penderecki Trio. Od grudnia 2021 grać będzie również w innym Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem. Pierwszy koncert tego Tria odbędzie się 13 grudnia w Willi Lentza w Szczecinie.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wiercińskim ilustrowane Jego interpretacjami kompozycji Fryderyka Chopina w kolejności: Walc Es-dur op. 18, Nokturn H-dur op. 62 nr 1 i Polonez As-dur op. 53. Nagrania pochodzące z 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego możemy usłyszeć dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej.
 

Zobacz także

2021-12-12, godz. 15:30 "Polska, Europa, Solidarność" [RELACJA] W Szczecinie trwają obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz szczecińskich wydarzeń Grudnia 70. Całość zorganizowana przez Teatr Polski… » więcej 2021-12-12, godz. 15:38 "Muzyka w dawnym Szczecinie" po raz ostatni? [POSŁUCHAJ] Na tradycyjny Koncert Adwentowy zaprosiła do kościoła Garnizonowego w Szczecinie Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. To kolejne, choć być może ze względu na… » więcej 2021-12-11, godz. 13:13 TRIO Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Wierciński w Willi Lentza w Szczecinie [ZAPOWIEDŹ] W poniedziałek, 13 grudnia 2021 roku, o godzinie 18.00 odbędzie się ostatni koncert realizowany w ramach popularnego cyklu „Chopin w Willi Lentza”. Wieczór… » więcej 2021-12-05, godz. 15:15 Czesław Mozil wraca z nowym krążkiem #IDEOLOGIAMOZILA [POSŁUCHAJ] Dawno niewidziany, zamknięty w "artystycznej" izolacji - jak większość artystów, pojawił się wreszcie na szczecińskiej scenie w Domu Kultury Krzemień… » więcej 2021-12-05, godz. 15:19 Spotkanie z Grażyną Szapołowską [POSŁUCHAJ] Grażyna Szapołowska znana jest jako aktorka teatralno-filmowa. Jej wybitne kreacje zapadły w pamięci wielu widzów. Niewielu jednak wie, że jest także pisarką… » więcej 2021-12-05, godz. 16:03 Festiwal Czytania będzie nosił imię Wojciech Pszoniaka [ROZMOWA] Wojciech Pszoniak, znany i lubiany aktor teatralny i filmowy, od samego początku powstania 'Festiwalu czytania" chętnie pojawiał się w Szczecinie. W ubiegłym… » więcej 2021-12-07, godz. 23:21 Sławomir Wilk nagrał płytę "Bortkiewicz Piano Music" [ROZMOWA] Szczecinianin Sławomir Wilk – artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia wydał kolejny album. Na płycie, która ukazał się… » więcej 2021-12-05, godz. 15:26 "Zeszyty Szczecińskie" w nowej odsłonie [ROZMOWA] Prostokątne, kolorowe i z charakterystyczną grafiką na okładce. "Zeszyty Szczecińskie" ukazują się od kilkunastu lat. W 20. wydanych do tej pory tomach… » więcej 2021-12-07, godz. 23:12 "Zatoń w kulturze" - projekt Tomasza Kowalczyka [ROZMOWA] Zatoń Dolna i przytulony do niej Park Dolina Miłości jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego regionu. Krzyżują się w nim losy wielu narodów, kultur… » więcej 2021-11-28, godz. 21:37 Premierowy live set Catz 'n Dogz | Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, GALERIA] Występowali w Brazylii, Chorwacji, Izraelu, Japonii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Grali nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Catz 'n Dogz… » więcej
34567