Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik, Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik, Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia, wystąpił w sobotę, 30 października 2021 roku w ramach cyklu "Chopin w Willi Lentza" w Szczecinie.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w rodzinnym Szczecinie, najpierw u Heleny Pachlowskiej, a następnie u Mikołaja Szczęsnego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali oraz w Royal Irish Academy of Music w Dublinie w klasie prof. Johna O’Conora. Odebrał też mistrzowskie kursy pianistyczne m.in. u D. Joffe, Y. Kaplinsky, V. Krainiewa, K. Kennera, W. Nosiny, J. O’Conora, E. Pobłockiej i B. Ringeissena.

Sławomir Wilk jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych konkursów, a także półfinalistą Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich, m.in. w Warszawie (2005) i w Hamamatsu (2006). Jest ponadto stypendystą rządu Republiki Federalnej Niemiec, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Za wkład w propagowanie kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, TU Allianz Polska (Nike w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Szczecin (2003) oraz Gryfa Zachodniopomorskiego.

Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Afryce, Ameryce Północnej, Australii, Azji oraz Europie. W roku 2010, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Yorku wystąpił w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak m.in. N. Diadura, J.M. Florencio, J. Krenz, M. Nesterowicz, J. Przybylski, Z. Rychert i A. Wit.

Zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni DUX nagrał ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem płytę z Koncertem podwójnym Feliksa Mendelssohna-Bartholdyʼego. W tym roku, solowy album z utworami Sergiusza Bortkiewicza.

Podczas sobotniego wieczoru (30.10.2021) w Willi Lentza zagrał utwory Fryderyka Chopina z wyczuciem stylu brillante, a także charakterystycznymi rubatami i zróżnicowaną, piękną dynamiką. Poza dziełami słynnego Fryderyka przedstawił też (po raz pierwszy wykonaną w Szczecinie) II Sonatę fortepianową op. 60 Sergiusza Bortkiewicza. Publiczność nie szczędziła braw zarówno Sławomirowi Wilkowi, który z przyjemnością bisował, jak i doskonale prowadzącemu koncert Mirosławowi Kosińskiemu.
Posłuchaj
 

Zobacz także

2022-01-09, godz. 15:01 Spotkanie z Michałem Buczkowskim [POSŁUCHAJ] Urodził się w Szczecinie, ale do szkół pojechał w świat. Dziś mieszka w Holandii, ale pracuje w Europie i na świecie. Właśnie podpisał świetny kontrakt… » więcej 2022-01-08, godz. 18:34 W świat kina ze szczecińskim "Pionierem" [POSŁUCHAJ, GALERIA] Projekcje filmów kina niemego, pierwszych obrazów z końca XIX i początku XX wieku oraz współczesne produkcje – to tylko niektóre atrakcje, jakie zapowiada… » więcej 2022-01-03, godz. 19:22 Rossini na Sylwestra i Nowy Rok | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Sopranistka Natalia Rubiś i tenor Krystian Adam Krzeszowiak – śpiewacy gorąco oklaskiwani na światowych scenach operowych uświetnili koncerty – Sylwestrowy… » więcej 2022-01-04, godz. 21:47 Dwie Anny i inni bohaterowie [ROZMOWA] Dwie Anny. Anna German i Anna Jantar. Wielkie gwiazdy polskiej piosenki, ale też ciepłe, życzliwe innym osoby. Co jeszcze łączy dwie Anny? Dlaczego - mimo… » więcej 2022-01-03, godz. 19:18 Jola Szczepaniak z piosenkami na Święta i Nowy Rok [ROZMOWA] Jolanta Szczepaniak – wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka i pedagożka nagrała przed Świętami Bożego Narodzenia utwór "Hark the Herold… » więcej 2022-01-02, godz. 19:08 "Skrawki" Jacka Fijałkowskiego [ROZMOWA] Jacek Fijałkowski - artysta fotografik, od 1978 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią kreacyjną, aktami i krajobrazem… » więcej 2021-12-27, godz. 14:59 Andrzej Lampert | "Nigdy w życiu nie podejrzewałem siebie, że będę w stanie zaśpiewać arię operową, czy pieśń… W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiało Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta, w którym partie tenorowe wykonał Andrzej… » więcej 2022-01-04, godz. 21:56 Wesołych Świąt życzy zespół Trochę Kultury [POSŁUCHAJ] Zapraszamy na spotkanie przy świątecznym stole. Dziennikarze tworzący program "Trochę kultury" opowiedzą o bożonarodzeniowych tradycjach kultywowanych w… » więcej 2021-12-27, godz. 14:49 Sukces Chóru dziecięcego DON DIRI DON na Międzynarodowym Konkursie "Chorus Inside" w Rzymie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Założony 31 lat temu przez prof. Dariusza Dyczewskiego Chór Dziecięcy DON DIRI DON Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ZUT w Szczecinie wrócił… » więcej 2021-12-27, godz. 19:22 Basia Stenka z nagrodą IBBY [ROZMOWA] O nominacji do nagrody IBBY czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych dla Basi Stenki za książkę " Zostań sama w domu" jej wielbiciele widzieli… » więcej
12345